Zemanův favorit Suchánek Senátem nejspíš projde. Podle ČSSD nemá žádný škraloup

11.09.2013 23:00

Prezident Miloš Zeman má po dvou nezdarech velkou naději na to, že Senát potvrdí jeho dalšího kandidáta na ústavního soudce. Má se jím stát odborník na ústavní právo Radovan Suchánek, který byl také náměstkem tří ministrů zdravotnictví a působí i jako poradce místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha.

Zemanův favorit Suchánek Senátem nejspíš projde. Podle ČSSD nemá žádný škraloup
Foto: Daniela Černá
Popisek: Miloš Zeman v Kroměříži

Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha ve středu ČTK řekl, že zatím nezaznamenal žádný hlas proti Suchánkově kandidatuře mezi sociálními demokraty, kteří mají v horní komoře většinu. "On evidentně nemá žádný škraloup, který by se s ním nesl, takže je to otázka posouzení jeho mládí, jeho publikačních schopností a tak dále, což si myslím, že splňuje," uvedl Vícha na adresu čtyřicetiletého Suchánka.

Suchánek je náhradou za Sváčka

Zeman v nominačním dopise senátorům vyzdvihl Suchánkův věk jako přednost pro sbor ústavních soudců. Podle prezidenta má být složen nejen z právníků z různých oborů, ale i z různých věkových skupin. "S ohledem na délku funkčního období soudce Ústavního soudu i na možnost opakovaného jmenování by se mohl mnou nominovaný kandidát stát jednou z nejvýraznějších osobností ústavního soudnictví," uvedl prezident.

Senát bude o Suchánkově nominaci rozhodovat na některé z příštích schůzí. U Ústavního soudu by měl nastoupit na místo po Dagmar Lastovecké. Zeman chtěl původně tento post obsadit šéfem Městského soudu v Praze Janem Sváčkem, Senát mu ho ale neschválil. Předtím ze Zemanových kandidátů odmítl znovuzvolení Miloslava Výborného ústavním soudcem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: lze, čtk

JUDr. Ondřej Veselý byl položen dotaz

Pane Judr.Veselý,

jak vám mohou dnes věřit občané jako levici ? Nu a tak jdou na ty demonstrace s těmito jak jste napsal "Dezoláti " z levice krom slov napsaných na PL, dnes není vidět jiná snaha. Nebo si myslíte, že současná vláda se bude řídit vašimi doporučeními ? Byla jsem vašim voličem a mnoho mých známých, vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blažek a zasahování do živých kauz? Zřejmě šlo o něco jiného. Ostrý vzkaz „chvilkařům“

18:50 Blažek a zasahování do živých kauz? Zřejmě šlo o něco jiného. Ostrý vzkaz „chvilkařům“

Nařčení ze zasahování do živých kauz a ze střetu zájmů čelí ministr spravedlnosti Pavel Blažek. On s…