Zemanův truc! Drahoš udeřil. A kouká po očku na příští volby

27.07.2019 18:42

Bývalý šéf Akademie věd ČR a neúspěšný prezidentský kandidát, senátor Jiří Drahoš se v rozhovoru pro Deník.cz rozpovídal o své prezidentské kandidatuře, která je prý rozhodně ve hře, své také řekl k současné vládní krizi či k návrhu ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana, pod kterou se sice nepodepsal, ale v Senátu pro ni hlasoval.

Zemanův truc! Drahoš udeřil. A kouká po očku na příští volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jiří Drahoš

V úvodu rozhovoru okomentoval Drahoš prezidentovy kroky v případě odvolání ministra kultury Antonína Staňka a jmenování Michala Šmardy. „Zeman pokračuje v politických hrátkách, které se mi nelíbí. Ústavu ČR si vykládá zcela účelově, což považuji za naprosto nepřijatelné,“ řekl senátor Jiří Drahoš a podotýká, že prezident nemá být kádrovákem kvality kandidátů na ministry. „Být na místě pana Hamáčka, také bych truc pana prezidenta neakceptoval,“ doplnil.

Anketa

Chcete, aby byl prezident Zeman sesazen z funkce?

9%
91%
hlasovalo: 35105 lidí

Není si jist, zda premiér Andrej Babiš dělá pro pokračování koalice ANO a ČSSD dostatečné kroky. Připomíná, že premiér má možnost podat kompetenční žalobu, což ten ale nechce. „Jeho pozice touto kauzou určitě neposílila,“ míní senátor.

Senátoři nyní schválili a poslali do Poslanecké sněmovny návrh ústavní žaloby na prezidenta Zemana. Původní žalobu Drahoš nepodepsal prý z jednoduchého důvodu. „Byl jsem to já, kdo s Milošem Zemanem těsně prohrál ve finále prezidentských voleb. Můj podpis by proto mohl být vnímán jako snaha o jakousi osobní pomstu, po které opravdu netoužím,“ upřesnil. „V Senátu jsem ale hlasoval pro její schválení a postoupení Poslanecké sněmovně,“ upřesnil.

„Byl bych velmi rád, aby Ústavní soud řekl své stanovisko především k Ústavě jako takové, osoba současného prezidenta je z mého pohledu až druhotná,“ sdělil Drahoš svá očekávání. Soud by měl prý připomenout, že i když v Ústavě není napsáno, že se má něco stát do dvou týdnů nebo do pěti hodin, tak to neznamená, že se to nemá stát nikdy. „Současný prezident nyní rozhodnutí odkládá zcela zbytečně,“ zdůraznil.

V kontextu s tím pak padla otázka, zda přemýšlí o tom, že by se za tři a půl roku znovu účastnil boje o Hrad. „Moje kandidatura je rozhodně ve hře. Narůstá množství lidí, kteří mě s touto otázkou oslovují,“ řekl jeden z důvodů, proč by do toho znovu šel. „Zúčastnil jsem se několika manifestací, které považuji za výraz občanské odpovědnosti a vyjádření názoru. Během nich, ale také při debatách s občany v regionech vnímám, že dotazy na mou opětovnou kandidaturu se rychle množí,“ doplnil s tím, že termín voleb je hodně vzdálený a bylo by nezodpovědné vyhlašovat ji už nyní. 

Nemyslí, že na protivládní demonstrace lidé chodili pouze kvůli Marii Benešové, jde prý o souběh okolností – kdy premiér s jejím jménem přišel dva dny poté, co policie navrhla státnímu zástupci jeho obžalobu – který byl velmi nešťastný. Interpretace o možnosti ovlivnění justice se dle senátorových slov přímo nabízela. Sám prý na demonstrace dorazil z důvodu občanského. „Vyspělá demokracie se pozná podle toho, že lidem není lhostejné, pokud se v politice dějí nepravosti,“ řekl na závěr senátor.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …