Zemědělský svaz: Investiční plán je jen marketingový tah, nikoli opravdová strategie

17.12.2019 16:00

Národní investiční plán je v zemědělství podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy s ohledem na klimatickou změnu málo ambiciózní. Přivítal, že se v něm počítá s investicemi na připravované přehrady, chybí mu ale peníze na digitalizaci zemědělství i zemědělský výzkum. Podle předsedy Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslava Šebka jde spíš o marketingový tah premiéra Andreje Babiše (ANO) než o reálnou strategii, uvedla ČTK.

Zemědělský svaz: Investiční plán je jen marketingový tah, nikoli opravdová strategie
Foto: pixabay.com
Popisek: Zemědělství - ilustrační foto

Materiál se podle něj také dostatečně neprojednal s obcemi.

V plánu se počítá s penězi na vodní díla Šanov, Senomaty, Kryry, Vlachovice, Heřminovy a Skalička. „V podstatě se tam žádné nové nádrže nepřipravují, což mi přijde ve vztahu k očekávané klimatické změně jako málo ambiciózní, nicméně oceňuju, že tam tyto investice jsou plánované,“ uvedl Pýcha.

Na propojování vodárenských soustav by se mělo podle plánu od roku 2030 dát 30 miliard korun. Na propojování vodohospodářských soustav by pak mělo od roku 2030 jít 20 miliard korun. „Zahájení až v roce 2030 je strašně daleko, tyto věci by měly být realizované dřív. Je tam zmíněná i modernizace závlahových soustav, což by měla být velká priorita – budeme potřebovat budování páteřních infrastruktur, na které se potom zemědělec napojí a bude brát vodu na závlahy,“ dodal Pýcha.

Kritizoval, že plán nepočítá s přípravou infrastruktury na digitalizaci zemědělství. Chybí mu také akcent na zemědělský výzkum. Zemědělci by měli v budoucnu snížit používání pesticidů, náhrada by podle něj měla být na biologické bázi. Tyto přípravky na ochranu rostlin je ale podle něj třeba najít. „Výzkum se bude zabývat těmito věcmi, včetně výzkumu genetické editace a tvorby nových plodin,“ dodal.

Šebek řekl, že celý plán je jenom marketingovým tahem. „Aby se v tom každý našel, v každé vesnici,“ řekl. Navíc plán podle něj nebyl dostatečně projednaný s obcemi. „Asi si počkáme, jak se dojde k naplnění, a hlavně, kde se na to vezmou peníze,“ podotkl.

Plán u Ministerstva zemědělství počítá s 365,6 miliardy korun, které tvoří 4,6 procenta celkového finančního objemu. Desítky miliard by mělo ministerstvo prostřednictvím dotací poskytnout na boj s nákazami hospodářských zvířat (44,8 miliardy), zlepšení podmínek chovu (38,4 miliardy) nebo podporu zvyšování konkurenceschopnosti zemědělství a potravinářského průmyslu (26,9 miliardy).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jestřábi jedou umělou kampaň proti Rusku. Václav Klaus neviděl žádné důkazy. A nakonec se vysmál čínobijci Topolánkovi

15:57 Jestřábi jedou umělou kampaň proti Rusku. Václav Klaus neviděl žádné důkazy. A nakonec se vysmál čínobijci Topolánkovi

Moderátor internetové televize XTV oznámil start dvanáctého rozhovoru s Václavem Klausem. A druhý če…