Žena může být Novák, doporučuje sněmovní výbor. Pirát má radost, osvobodí prý manželky od lži

14.05.2020 21:10

České ženy si budou moci vybrat, zda budou chtít nepřechýlené příjmení. Sněmovní výbor pro veřejnou správu to doporučil upravit v novele zákona o matrikách, i přes odmítavý postoj vlády. Ta především poukazuje na fakt, že ke změně není věcný důvod a přechylování příjmení je charakteristickou součástí českého jazyka. Podle poslance Pirátů Ondřeje Profanta současný právní stav nutí ženy ke lži. Měly by mít možnost se rozhodnout podle sebe.

Žena může být Novák, doporučuje sněmovní výbor. Pirát má radost, osvobodí prý manželky od lži
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Profant

Nově by zájemkyně o nepřechýlené příjmení nemusely plnit dosavadní podmínky, tedy nutnost být jiné než české národnosti, případně žít v cizině. Nynější změnu prosadili poslankyně za ANO Helena Válková a poslanec Pirátů Ondřej Profant (Piráti). „Současný právní stav nutí ženy, které chtějí příjmení bez -ová, ke lži. Ženy by měly mít možnost o svém příjmení samy rozhodnout, bez zbytečné šikany ze strany úřadů,uvedl Profant dle serveru Echo24.cz.

Vedle toho novela zákona se má dotknout také oblasti změny příjmení u párů v registrovaném partnerství. Ta by nově měla být osvobozena od správního poplatku. Do partnerství se tak bude moci vstoupit podobně jako u manželství na kterémkoli vhodném místě ve správním obvodu a v kteroukoliv dobu.

Novela zákona o matrikách řeší také změnu příjmení u dítěte, o které pečují pěstouni, manželé, kde chce jméno změnit pouze jeden z nich. „Manželé, kteří si po svatbě nechali svá příjmení, by měli mít možnost změnit si příjmení na společné, nebo používat příjmení obě. Jasně se zakotví, že dítěti nad 15 let nebude možné změnit jméno nebo příjmení bez jeho souhlasu,“ uvádí server. Oddávat také budou moci nově zastupitelé malých obcí.

Další změna se týká lidí, kteří podstoupí změnu pohlaví v cizině. Do knihy narození lze provést dodatečný záznam o změně pohlaví  na základě potvrzení vydaného poskytovatelem zdravotních služeb v cizině.

„Návrh také upravuje určení otcovství v případě, kdy je určeno souhlasným prohlášením rodičů, zatímco se o určení vede řízení u soudu”, uvádí server, s tím, že rodiče se v rámci prohlášení zavazují k tomu, že se kvůli otcovství soud nevede. Pokud by prohlášení nebylo pravdivé, jednalo by se o přestupek.

Upraveno by mělo být také vyloučení domněnky otcovství. Nově by mělo být dostačující předložení prohlášení matky a dvou mužů. „O vyloučení domněnky, podle které je otcem dítěte automaticky manžel matky, by tak v těchto případech nemusel rozhodovat soud,“ uvádí Echo24.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

14:54 Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

Známá advokátka a politická aktivistka Klára Samková sdílela své postřehy z předvolební kampaně. Bab…