Zesnulý detektiv obviňuje žalobce i GIBS. Ze záhrobí

2. 3. 2016 13:40

Další závažná obvinění GIBS a také státního zastupitelství ze strany zesnulého detektiva Stanislava Švábenského přináší server Lidovky.cz. Ten spáchal sebevraždu, před smrtí ale nahrál šestihodinové video, kde tvrdí velmi závažné věci.

Zesnulý detektiv obviňuje žalobce i GIBS. Ze záhrobí
Foto: GIBS
Popisek: GIBS logo

Například to, že vyšetřovatelé v jeho kauze „podplatili“ podnikatele Jana Švédíka, aby vypovídal proti němu. Švábenský svá tvrzení navíc dokládá dokumenty.

Podle Švábenského získal na oplátku za své svědectví stíhaný Švédík zpět zabavený dům, vůz, dostal se z vazby a státní zástupce mu přislíbil nejnižší možný trest. Navíc se přiznal v zachyceném motáku.

Švédíkovo vysvětlení, proč změnil výpověď, nelze v současnosti zjistit, odpykává si trest kvůli krácení daní za 90 milionů.

Celý text je ZDE

Věc příliš nechtěl komentovat ani státní zástupce Kafka, který dnes působí na olomouckém Vrchním státním zastupitelství. Nad Švábenského případem neměl dohled, vedl však těsně spjatou kauzu tehdejšího detektiva a Švábenského předchůdce Mariana Hanáka, který si aktuálně odpykává osmiletý trest za korupci. I v jeho kauze byla Švédíkova výpověď klíčová.

„O kauze Švábenský vím jen zprostředkovaně, o žádném zobchodování informací mi není nic známo. Pan Švédík byl stíhán v řadě daňových trestních věcí, kde dozor vykonávalo několik státních zástupců. Nikoliv já. Tresty jemu uložené nebyly, myslím, nízké a hlavně proti ním dávali státní zástupci odvolání. Dostal tuším 8,5 roku, což není málo,“ napsal Kafka serveru, informace o „diktování“ rozsudku soudci jsou podle něj mylné.

Server oslovil také dozorujícího státního zástupce Švábenského případu Petra Bejšovce z Brna a vyšetřovatele Lubomíra Kolibu. Ani jeden však závažné informace nechtěl komentovat.

Švábenský na nahrávce ostře kritizuje také protimafiánský útvar (ÚOOZ), mohl podle něj zabránit metanolové aféře, popisuje těsné kontakty moravských policistů s podsvětím či důvody, proč se rozhodl sáhnout si na život. Sebevraždu spáchal po tom, co ho soudy pravomocně poslaly na šest let za mříže kvůli korupci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnusné svědectví s Bartoškovým festivalem: Viděl jsem zpitého herce, jak se vymotal z báru, písknul, nasedl do luxusní audi a odvezl se na hotel. Zdarma, za čí peníze?

12:59 Hnusné svědectví s Bartoškovým festivalem: Viděl jsem zpitého herce, jak se vymotal z báru, písknul, nasedl do luxusní audi a odvezl se na hotel. Zdarma, za čí peníze?

Skupina ČEZ končí po 16 letech jako partner Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (MF…