Stupidní jako Brusel. Kdyby se nás to netýkalo, byla by to zajímavá podívaná

13.05.2026 18:05 | Komentář
autor: Ivan Hoffman

POHLED IVANA HOFFMANA Mírou nerozumu by se podle Ivana Hoffmana mělo stát přirovnání "stupidní jako Brusel". V komentáři pro ParlamentníListy.cz píše o neodvratné srážce s realitou, která čeká eurokratickou kombinaci zelených tunelů, ropných šoků a ukrajinské vojenské kampaně. Kdyby se nás to tak bolestně nedotýkalo, doporučil by komentátor už připravit popcorn.

Stupidní jako Brusel. Kdyby se nás to netýkalo, byla by to zajímavá podívaná
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Přirovnat evropskou vrchnost k pštrosovi, strkajícímu hlavu do písku, je vadná metafora. Pštrosa jako tvora, co nechce vidět realitu v naději, že si tím pomůže, vykreslil římský historik Plinius a stvořil tak mýtus, který se s pštrosy vleče už dva tisíce let. Ve skutečnosti pštros není bojácný ani blbý. Troufne si na něj jenom lev. A dlouhý krk coby periskop monitorující eventuální hrozby je pštrosovou komparativní výhodou.

Hledáme-li výstižnou metaforu k počínání bezradnému, nerozumnému a směšnému, přirozeně se nabízí říct: „Stupidní jako Brusel.“ Vlastně je divné, že to už dávno nezlidovělo, vzhledem k tomu, co většinový politický kartel v režii lobbistů v Evropském parlamentu předvádí. Jak asi naši eurokrati naloží s energetickou krizí, které šli kreativně naproti zelenými tunely a likvidační diverzifikací? Zatím připomínají pověstné tele, které hledí na nová vrata.

Srážka s realitou je přitom neodvratná a odpočítávání běží.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Jan Sedláček byl položen dotaz

Máte nějaké důkazy, o tom, že si Pospíšil koupil dítě?

A jestli to je podle vás na hraně zákona, proč jste nejednal? Právo podat trestní oznámení má přeci snad každý a je to jeho svobodné rozhodnutí. Stejně jako se tak rozhodl třeba právě Pospíšil. Je to jeho právo a nechápu, co je na tom špatného? Podle mě je naopak to nejhorší a úplné morální dno, kdy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

On tak stupidní není, , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAjkaBajka , 13.05.2026 20:09:42
spíš vymaštěný jako pekáček. A ani ty stupidní nápady tak neřídí Brusel, ale hegemon Německo. To Německo, které nás okupovalo a které si nás chtělo podrobit za fašismu. Ale to se nepodařilo díky spřáteleným silám, které nás od této poroby v té době osvobodily. A hlavně Rusko Němcům leží v žaludku jako kámen. Všimněte si jaká nálada je vyvolávána v Evropě proti Rusku, které bylo příčinou pádu fašismu. Ale on nepadl, neboť ty samé nálady a kolektivní vinu, která byla uplatňována tehdy, se šíří jako mor i dnes. Kdysi byla kolektivní vina namířena hlavně proti Židům a cikánům. Žid a cikán neměl právo na nic ani na život. Teď je tato kolektivní vina opět šířená, ale proti Rusům a Ukrajinci jsou dobrou záminkou v tomto boji. Všimněte si všeho co nás obklopuje. Od neskutečněného zrušeného koncertu paní Netrebko, přes nepodání ruky po skončení např. tenisového souboje soupeři, je-li to Rus nebo Ruska, přes poslední výkřik a výstup Fuksy, že si odmítl stoupnout vedle Rusa na pódium pro vítěze, jež jeho trenér podpořil slovy, že to chápe vzhledem k soupeři, odkud pochází. Jestliže toto nejsou projevy fašismu, převzaté z ukřivděného Německa, respektive Bruselu, tak jsem regulérní blázen.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Půjdeme po vás. I zpětně.“ Britská strana slibuje pomstu těm, kdo přitáhli migranty

15:51 „Půjdeme po vás. I zpětně.“ Britská strana slibuje pomstu těm, kdo přitáhli migranty

Brutální útok nožem, který otřásl severoirským Belfastem, vyvolal vlnu hněvu a nepokojů, jež se běhe…