Získali jsme trestní oznámení na nejvyšší činitele pražského DP. Je to vážné. Důkazy, firmy, jména, fakta

22.01.2019 10:08

O hospodaření pražského Dopravního podniku jsme psali opakovaně. A nešlo jen o to, jak tahle firma utrácí svěřené prostředky. ParlamentníListy.cz mají k dispozici rovněž interní audit, který se pozastavuje nad některými kroky někdejšího technického ředitele Šurovského. Toho k všeobecnému překvapení současná garnitura v Praze v čele s primátorem Hřibem do DPP znovu posadila.

Získali jsme trestní oznámení na nejvyšší činitele pražského DP. Je to vážné. Důkazy, firmy, jména, fakta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Dopravního podniku hlavního města Prahy

Anketa

Chcete, aby vláda Andreje Babiše dovládla až do konce volebního období?

89%
11%
hlasovalo: 13733 lidí
Trestní oznámení, které naše redakce získala, míří nejen na Jana Šurovského, ale také na exředitele DP Gillara a taktéž na Filipa Tuláka, který dříve působil v odboru investic. Tulák byl podle pisatele trestního oznámení propuštěn kvůli údajně "hrubému porušení povinností" a v DPP 12. dubna 2018 skončil. Světe, div se, Piráti jej na lukrativní post znovu posadili a Tulák je v současnosti dokonce členem představenstva.

DPP již od roku 2003 spolupracuje zejména na úseku dodávky a odběru tepelné energie a zajištění energetického servisu se společností České teplo. V rámci této spolupráce, která má trvat až do roku 2022, bylo uzavřeno mnoho smluv, přičemž ani jedna nepočítala s možností ukončení výpovědí. V roce 2016 byly veškeré tyto mluvní vztahy podrobeny internímu auditu. Tomu se ovšem nepodařilo dohledat jakoukoliv dokumentaci o tom, že by České teplo bylo vybráno   postupem plynoucím z tehdy platných zákonů. Ani dodatky smluv, které byly uzavírány později, nebyly nikdy v žádném zadávacím řízení soutěženy. 

„Lze tedy konstatovat, že všechny smlouvy, od nichž se odvíjí obchodní spolupráce se společností České teplo s.r.o., byly uzavřeny v rozporu s tehdy účinnými zákony na úseku veřejných zakázek, což oba relevantní předpisy platné v sobě založení spolupráce postihovaly jejich neplatností,“ stojí v trestním oznámení, které máme k dispozici. 

Tento závěr z interního auditu vzalo na vědomí představenstvo společnosti, v té době předseda Martin Gillar a jeden ze členů Jan Šurovský, který byl zároveň technickým ředitelem DPP a právě do jeho gesce spolupráce s Českým teplem spadala. Následně měli oba rozhodnout o dalším pokračování této spolupráce a hlavně o tom, jakým způsobem lze smluvní vztahy napravit. 

Oba prý byli také seznámeni s dalšími závěry auditu, který upozorňoval například na dlouhou dobu trvání smluv, na fakt, že ne vždy se podařilo dosáhnout požadovaných úspor a zejména na fakt, že cena tepla byla položena výrazně výše, než je průměr ceny tepla v Praze. 

Co ale následovalo dále?

I přesto, že oba městští manažeři všechna pochybení znali, věděli také, že České teplo (jednateli firmy jsou Václav Viaček a Petr Turek) a jím poskytovaná plnění nebyla řádně vysoutěžena a z tohoto důvodu je velmi pravděpodobné, že jsou všechny smlouvy neplatné, tak 10. 11. 2017 podepsali s Českým teplem dva dodatky ke smlouvám o výkonu energetické služby.  

Podle trestního oznámení tyto dodatky nahrazovaly stěžejní články prováděcích smluv, kdy je jejich porovnáním s původními prováděcími smlouvami jasné, že došlo především k rozšíření výkonu energetického servisu. Smyslem tohoto kroku mělo údajně být poskytnutí Českému teplu adekvátní kompenzaci za snížení ceny tepla. 

„Závěrem je na místě zdůraznit, že oba svým podpisem deklarovali, že jim jsou výsledky interního auditu známy, nadto výslovně pro Ing. Šurovského jako technického ředitele z tohoto auditu plynula doporučení, která měla právě jím řízený útvar naplnit. Není třeba jakkoliv pochybovat, že oba věděli o tom, že podpisem dodatků pokračují v nastavené praxi, která porušovala obecné závazné právní předpisy na úseku veřejných zakázek, a tento následek i způsobit chtěli,“ stojí v trestním oznámení. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V květnu si Fischer pozval Blatného… Akce „odstranění Zemana“ se v Senátu chystala několik měsíců. Dokumenty hovoří

15:43 V květnu si Fischer pozval Blatného… Akce „odstranění Zemana“ se v Senátu chystala několik měsíců. Dokumenty hovoří

Ústavní článek 66. V posledním týdnu se s tímto ustanovením nejspíš seznámili i ti, kteří Ústavu nik…