Zítra má v kauze lobbisty Dalíka u soudu svědčit exministr Vondra

03.09.2014 14:52

Pražský městský soud bude ve čtvrtek pokračovat v projednávání kauzy lobbisty Marka Dalíka, který podle obžaloby požadoval téměř půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Svědčit by měli přijít například místopředseda Topolánkovy vlády a bývalý ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) nebo slovenský armádní lobbista Miroslav Výboh. ČTK to dnes potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci.

Zítra má v kauze lobbisty Dalíka u soudu svědčit exministr Vondra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Policisté Dalíka vyšetřovali na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse, který v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Dalík vinu odmítá. O úplatek prý nežádal.

Dalíkovi hrozí až deset let vězení

Někdejšímu poradci bývalého premiéra Topolánka hrozí za pokus o podvod až deset let vězení. Soud však upozornil, že může jednání překvalifikovat na trestný čin přijetí úplatku, u kterého hrozí až 12 let vězení. V lepším případě na nepřímé úplatkářství, za které hrozí až tři roky.

U soudu již vypovídaly bývalé politické špičky. Dalíka se zastal například Topolánek, u soudu svědčil také bývalý ministr obrany Martin Barták nebo jeho předchůdkyně v úřadu Vlasta Parkanová. Pokud přijde Vondra, tak bude třetím ministrem obrany, který v kauze vypovídal. Podle Puci zatím soudu omluvenky od svědků nedorazily.

Zahraniční svědci odmítají do ČR přijet

Hlavní líčení bude odročeno, protože soud jedná se zahraničními svědky o termínech jejich výpovědí, které by se měly uskutečnit prostřednictvím videokonferencí. Manažeři totiž byli k soudu pozváni v minulosti, ale nepřišli s tím, že do Česka nepřijedou. Soud o zprostředkování jejich výpovědí vyjednává například s USA. Jejich svědectví je důležité, protože jde o zahraniční manažery zbrojařských firem, kteří se údajné korupční schůzky účastnili.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlá krev v TOP 09? Kalousek začal vysílat. Hned po volbách, z „provozovny“

6:54 Zlá krev v TOP 09? Kalousek začal vysílat. Hned po volbách, z „provozovny“

Volby do Evropského parlamentu jsou za námi a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil je spokojen. Je spokojen…