S tímto tvrzením se Koukal nemůže ztotožnit: „Klasicky stojí oligarchie proti demokracii a přitom obojí je politický systém. Řekl bych, že tady 'nepolitickou' je myšlena 'ne-ideologická',“ vysvětluje s tím, že je běžné, že strany jako ČSSD, KDU-ČSL nebo ODS pořádají ideové konference. „Umíme si dnes představit, že by ideovou konferenci uspořádalo hnutí ANO? Přesto je to navýsost politické hnutí,“ podotýká Koukal.
Domnívá se proto, že klausovská nepolitická oligarchie je zřejmě paralelou k nepolitické politice a nemá ambici být přesnou charakteristikou. „Pak tento výrok, přes svou vnitřní nekonsistenci, mohl zasáhnout uvažování voličů do druhého kola,“ poznamenal Koukal s tím, že pokud se podíváme na výsledky, tak se to možná podařilo.
Snad Bělohradského kaleidoskop není vize budoucnosti
Koukal nesouhlasí ani s tvrzením filozofa Václava Bělohradského, který hovoří dokonce o tom, že tradiční osa levice-pravice se zhroutila a je nahrazena kaleidoskopem. „Pro mne je Bělohradského kaleidoskop spíše takové obecné alibi pro spojení kohokoliv s kýmkoliv. Volič v takovémto politickém schématu by ale těžko tušil, kam se takový kaleidoskop posune,“ domnívá se Koukal, který proto věří, že toto není vize budoucnosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam