Zlaté časy končí, ohlásila ministryně Schillerová

30.01.2019 18:16

Ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová oznámila, že česká ekonomika neporoste tak rychle, jak jsme byli v posledních pár letech zvyklí. Ministerstvo financí tak potvrdilo to, před čím ekonomové už nějaký čas varovali. Zlaté časy končí.

Zlaté časy končí, ohlásila ministryně Schillerová
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Zatímco v roce 2017 česká ekonomika stoupala solidním tempem, pro rok 2019 už počítá jen s růstem na úrovni 2,5 procenta. Na vině je zpomalení německé ekonomiky, na které je ta česká do značné míry závislá. Informaci přinesla ČTK.

Analytici tvrdí, že ministryně Schillerová je se svým odhadem 2,5 procentního růstu možná pořád moc optimistická.

„Prognózu Ministerstva financí hodnotíme jako vnitřně konzistentní. Avšak ve světle nejnovějšího razantního snížení odhadu ekonomického růstu v Německu, se kterým Ministerstvo financí nejspíše nemohlo při tvorbě prognózy počítat, se nám odhadovaný růst v roce 2019 i 2020 jeví jako lehce optimistický,“ uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Německá vláda dnes snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,0 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta.

Českou ekonomku nepřímo zpomaluje i pokles v Číně, který ještě prohlubuje celní válka mezi Čínou a Spojenými státy. Tato celní válka bude pro Českou republiku znamenat, že státní rozpočet získá méně peněz, než se předpokládalo. Pokud bude chtít ministryně financí Schillerová udržet plánovaný schodek 40 miliard korun, nezbude jí, než donutit své kolegy v jednotlivých resortech k úsporným škrtům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Začalo to přestřelkou Xavera s redaktorkou ČT. A teď? Ozývají se postižení, zapojují se další redakce. Jde prý o boj o veřejnoprávní média

15:49 Začalo to přestřelkou Xavera s redaktorkou ČT. A teď? Ozývají se postižení, zapojují se další redakce. Jde prý o boj o veřejnoprávní média

Před pár dny po českém internetu kolovalo video, na němž se moderátor Luboš Xaver Veselý obul do red…