Zločin z nenávisti? Tam se vejde cokoliv. Zdechovský proti návrhu EU

31.05.2021 12:56

Poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský upozornil na nápad Evropské komise, který nakonec pomůže jen euroskeptikům. Komise chystá vytvoření centrálního rámce zločinů z nenávisti. To je prý riziko pro svobodu slova. „Vágní či velmi široké vymezení zločinů z nenávisti vede už nyní i v Evropě k potlačování i naprosto legitimních konzervativních postojů. V případě schválení tohoto návrhu hrozí rozšíření podobných případů i v celé Evropě včetně Česka,“ varuje Zdechovský.

Zločin z nenávisti? Tam se vejde cokoliv. Zdechovský proti návrhu EU
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Anketa

Do Poslanecké sněmovny může být zvolen občan, kterému je alespoň 21 let. Je tato hranice správná?

hlasovalo: 13081 lidí

Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský zveřejnil na svém blogu na webu iDnes kritiku chystané novinky z dílny Evropské komise. Ta totiž přišla s návrhem, který může ohrozit svobodu slova po celé Evropské unii. Jde o nové opatření pro boj s nenávistí. Na první pohled sice prý iniciativa Evropské komise může vypadat ušlechtile, avšak důsledky pro svobodu projevu mají být velmi nepříjemné.

Nejdříve Zdechovský připomíná čtenářům, že ve Smlouvě o fungování EU je v článku 83 uvedený seznam druhů trestné činnosti, kde je možné sladění norem na úrovni celé EU. Jde o omezený výčet, který má zahrnovat veskrze závažné zločiny s přeshraničním rozměrem. „Konkrétně se jedná o terorismus, obchodování s lidmi a sexuální vykořisťování žen a dětí, nedovolené obchodování s drogami, nedovolené obchodování se zbraněmi, praní peněz, korupci, padělání platebních prostředků, počítačovou kriminalitu a organizovaný zločin,“ píše europoslanec.

Celý článek ZDE:

Dále upozorňuje na Rámcové rozhodnutí o nenávistných projevech, které vstoupilo v EU v platnost v roce 2008. Evropská unie tímto rozhodnutím uložila členským státům za povinnost dávat „účinné, přiměřené a odrazující sankce“ za jakékoli podněcování ke xenofobii, nenávisti na základě rasy nebo náboženství, popírání holocaustu a některé další formy popírání genocidy. To prý vypadá jako dobrý krok, ovšem u některých kategorií může být spor o to, co všechno je možné mezi nenávistné projevy zařadit.

„Právě kvůli často nejasné hranici mezi nenávistnými projevy a naprosto legitimní kritikou, např. v případě náboženství, se jedná o velmi citlivou záležitost. V rámci EU byl v tomto naštěstí dosud zaujímaný většinou umírněný postoj. To se ale bohužel může v brzké době změnit,“ myslí si politik.

Anketa

Myslíte, že se Dominik Feri ještě vrátí do politiky?

5%
71%
hlasovalo: 14742 lidí

Třetí odstavec článku 83 píše i to, že na základě vývoje trestné činnosti je možné přijmout rozhodnutí zahrnující další oblasti trestné činnosti, které jsou vnímané jako mimořádně závažné s přeshraničním rozměrem. Nutné je v takových případech jednomyslné schválení Radou po souhlasu Evropského parlamentu. Radou je zde myšlena Rada Evropské unie, neboli vrcholný orgán Evropské unie, který reprezentuje zájmy členských států a je tvořen ministry jednotlivých členských států.

„A přesně to hrozí právě v případě potírání nenávistných projevů. Komise totiž zamýšlí vytvoření centrálního rámce zločinů z nenávisti (hate crimes), které se týkají nejen barvy pleti a náboženství, jako tomu je nyní, ale také pohlaví, sexuální orientace, zdravotního postižení a věku. V souvislosti s tím vydala iniciativu s plánem a v době od 23. února až do 20. dubna mohli dát občané zpětnou vazbu, která se dočkala více než 1500 kritických reakcí. Velmi aktivní byli občané z Česka,“ píše člen Evropského parlamentu.

Názory občanů Evropské unie je možno přečíst ZDE:

Zdechovský doufá, že Evropská komise bude ochotna a schopná ke kritickým hlasům přihlédnout, jelikož obavy ze zavedení centrálního rámce zločinů z nenávisti jsou dle něj na místě. Prý si není jistý tím, že byla splněna podmínka toho, že jde o přeshraniční problém. „Další problém návrhu je v tom, že verbální útoky na etnické, náboženské i jiné menšiny, osoby se zdravotním postižením, seniory i další skupiny staví na stejnou úroveň, jako je terorismus či obchod s narkotiky, což je naprosto nepřiměřené,“ upozorňuje Zdechovský.

Největší problém je však dle lidovce to, že není jasné, co vše lze zařadit pod pojem nenávistné projevy. Poukazuje na Alianci pro rodinu, která upozornila, že pod pojem hate speech lze zařadit i normální kultivovanou kritiku.

„Vágní či velmi široké vymezení zločinů z nenávisti vede už nyní i v Evropě k potlačování i naprosto legitimních konzervativních postojů. Jako příklad bych rád uvedl případ finské křesťanskodemokratické političky Päivi Räsänen, která je už od roku 2019 vyšetřována kvůli veřejnému projevování svých konzervativních názorů na sexualitu a manželství, za což jí hrozí až šest let vězení. Nejedná se tedy o žádné plané obavy. V případě schválení tohoto návrhu hrozí rozšíření podobných případů i v celé Evropě včetně Česka. Tomu je třeba zabránit, protože bez svobody projevu nemůže být žádná společnost skutečně svobodná. Návrh ke snížení nenávisti zcela určitě nepomůže a bude jen vodou na mlýn různým euroskeptikům. Nic z toho nemá současná Komise zapotřebí a měla by ve svém zájmu návrh stáhnout,“ dodává Zdechovský.

Odkaz na názor Tomáše Zdechovského sdílela na svém facebooku i Společnost pro obranu svobody projevu. Prý je škoda, že nikdo z KDU-ČSL jejich petici za svobodu projevu na sociálních sítích nepodepsal.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je byznys: Firma profesora-zavírače vyvařila na covidu. Dost

14:27 To je byznys: Firma profesora-zavírače vyvařila na covidu. Dost

Skoro každý den se veřejnost dozvídá, kolik přibylo nově pozitivně testovaných a k tomu je třeba tis…