Zločiny při privatizaci? Komunisté chtějí, aby byly nepromlčitelné

19.10.2012 15:30

Podle KSČM nejsou dodnes vyšetřeny nejzávažnější problémy spojené s privatizací. Vše by podle komunistů měl vyřešit zákon, který předložili kabinetu Petra Nečase. Zločiny z dob privatizace by se staly nepromlčitelné.

Zločiny při privatizaci? Komunisté chtějí, aby byly nepromlčitelné
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Vojtěch Filip při volbě vedení strany
reklama

"Dodnes nejsou nejzávažnější problémy vyšetřeny, ať už jde o následky různého obcházení zákona o malé privatizaci, používání nelegálně získaných prostředků, nebo neplacení bankovních úvěrů získaných k zaplacení privatizovaných podniků, které vedly až k bankovním krizím v 90. letech a pádu mnoha českých bank a družstevních záložen a jejich následný prodej," uvedli komunisté v materiálu, který má Mediafax k dispozici.

Novelu trestního zákoníku připravili Vojtěch Filip, Stanislav Grospič a Pavel Kováčik. Trestné činy spáchané při privatizaci by se tak přesunuly z kolonky s promlčecí lhůtou dvacet let do kolonky nepromlčitelných.

Od některých případů tak letos uplyne právě dvacet let. "Je aktuální rozhodnout, zda mají být tyto případy navždy nedořešeny a zatěžovat naši budoucnost nebo zda umožníme, aby byly tyto věci dořešeny a orgány činné v trestním řízení mohly dál pokračovat v započaté práci. Nebo umožníme, aby uplynutím času se zakonzervoval nezákonný stav," vysvětlují komunisté.

Například ministerstvo spravedlnosti ale vidí ve změně trestního zákoníku problém. Šéf resortu Pavel Blažek totiž připomíná, že i nyní se promlčecí doba přerušuje zahájením trestního stíhání. "Není tedy důvod obávat se o dostatek času k řádnému dokončení již zahájených trestních stíhání," píše ve své připomínce.

I kdyby se však k novele vyjádřila vláda nesouhlasně, návrh půjde k projednání do Poslanecké sněmovny.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Klaus ml. myl hlavy poslancům: Vy to kritizujete, a zároveň to chcete přijmout? Jde o zlepšovák z Bruselu

21:28 VIDEO Klaus ml. myl hlavy poslancům: Vy to kritizujete, a zároveň to chcete přijmout? Jde o zlepšovák z Bruselu

„Necítíte se lehce schizofrenně?“ obrátil se na poslance šéf Trikolóry Václav Klaus ml. a vyčetl jim…