Eduard Chmelár je slovenský historik, politický a mediální analytik, vysokoškolský učitel, publicista a občanský aktivista. Angažoval se při sametové revoluci a také vedl mírové kampaně, např. proti základní vojenské službě.
Chmelár na úvod zmínil, že způsob, jakým je dáván prostor kandidátům v médiích je neférový a diskriminační, protože průzkumy, kterými se televize a jiná média řídí, si objednávají politici a jsou podle něj zmanipulované.
Prohlásil, že má tři pilíře své politiky: mírový, sociální a environmentální, a dodal, že na Slovensku není politická strana, která by tyto tři hodnoty spojovala. Je dobré dodat, že Chmelár vedl několik mírových iniciativ, například za zrušení základní vojenské služby. Politika ho prý jak přitahuje svou možností věci měnit, tak odpuzuje tím, kdo se v ní pohybuje. Dodal, že se chce držet pravomocí prezidenta a neslibovat hory doly, protože podle něj neustálé slibování a následné neplnění slibů v politice vede k extremismu.
Moderátor ho pak konfrontoval s jeho citátem, že ho neláká ani funkce, ani moc, ale vliv na fungování společnosti. Ovšem podle moderátora být prezidentem znamená hlavně mít funkci a mít moc. Chmelár mu oponoval, že prezident má hlavně vliv a on chce mít hlavně tuto tzv. soft power neboli měkkou sílu. Dle něho má prezident, pokud je dostatečně inteligentní a charismatický, dát společnosti základní vizi. „Aby jí dal, jak říkal Masaryk: ‚Státy stojí a padají na ideách, které je zrodily.‘ My nemáme takovou ideu. My jsme neměli silné prezidenty, kteří by té společnosti dali nějaký směr. My jsme měli vždy prezidenty, kteří nikomu nevadili. Na rozdíl od České republiky, kde co prezident, to silná osobnost. Toto potřebujeme změnit. Potřebujeme prezidenta s nějakou intelektuální vizí, prezidenta, který dá společnosti cíl, zvlášť v této době, kdy přešlapujeme na místě,“ srovnal Chmelár Česko a Slovensko a dodal, že od vstupu do EU nemá Slovensko žádný cíl a vládnou mu technokraté, kteří ví, jak udržet moc, jak korumpovat a ničit soupeře, ale nedávají Slovensku žádnou přidanou hodnotu. Sám sebe považuje za dobrého kandidáta, protože prý zná Slovensko, zná jeho obyvatele a zná slovenskou historii.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas
Farmáři
Myslíte, že podpora farmářů je cestou, jak hromadně zlevníte potraviny? Já teda nevím, u farmářů nakupuji ráda, i když teď už čím dál méně, a to proto, že na to jednoduše nemám. Když jdu na farmářské trhy ceny jsou tam dost vysoké a taky mě kolikrát napadlo, zda i oni jen draze nepřeprodávají, co ko...
Další články z rubriky
17:31 Německý průmysl na pokraji zelené smrti? Kancléř dostal od továrníků naléhavý dopis
Zástupci předních německých průmyslových koncernů a odborového svazu adresovali kancléři Friedrichu …
- 15:35 „Ruské loutky?“ Svobodní se ohradili proti urážkám Leyenové. Fialova i bruselská propaganda mluví stejným jazykem, říká Vondráček
- 15:30 Ursula von der Leyen zůstává. Vládní europoslanci podrželi Brusel, opozice mluví o hrobařce EU
- 15:44 Průzkum: Šlachta přeskočil Motoristy a stoupá
- 16:50 Toto připomněli Ivanu Trojanovi po jeho nářku na Čechy
- 18:30 Radost nad prohrou ANO, ale Pekarová se při tom ztrapnila