Zmatek kolem přímé volby způsobila lidová tvorba parlamentu, míní Přibáň

30.11.2012 10:49

Filozof a profesor univerzity v Cardiffu Jiří Přibáň radí lidem, aby se zajímali o financování kampaně „nestranických kandidátů“ Miloše Zemana a Jana Fischera. Kdo ve skutečnosti stojí za oběma kandidáty, je nejasné. A v tom spočívá největší nebezpečí nadcházející přímé volby. Řekl to v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Zmatek kolem přímé volby způsobila lidová tvorba parlamentu, míní Přibáň
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Profesor Jiří Přibáň

Přibáň také kritizuje zmatek kolem počítání podpisů. Viní z toho příliš nadsazený počet hlasů nutných pro přímou volbu. Přitom na sousedním Slovensku je takový limit jen 15 tisíc a v Rakousku šest tisíc podpisů. „Je to nenapravitelná snaha být originální a vědět všechno nejlíp. Typická lidová tvorba českého parlamentu, která dlouhodobě odmítá přijmout kontext jiných parlamentních systémů v Evropě,“ vysvětlil v HN.

Díky časovým lhůtám nemusí být prezident zvolen včas

Ministerstvo se prý díky vysokému limitu muselo pustit do matematických kotrmelců, které nemají nic společného s právem. Přesto je podle Přibáně pozoruhodné, jak přísně si ministerští úředníci vyložili zákon. Rozhodování o pochybnostech pak nechali čistě na Nejvyšším správním soudu.

„A to je tu ještě další problém zákona o přímé volbě prezidenta: proč má ve věci registrace kandidátů rozhodovat Nejvyšší správní soud, když i proti tomuto postupu lze do 60 dní podat ještě ústavní stížnost?“ ptá se Přibáň. Díky časovým lhůtám pak nemusí být prezident zvolen včas. Ústavní soud může dostat k přezkoumání i celý zákon o přímé volbě.

Někteří kandidáti jsou jen elementem pro pobavení

Prezidentští kandidáti slibují v předvolebních kampaních i věci, ke kterým prezident nemá pravomoc. Podobná rétorika a propaganda je podle Přibáně v Česku taková lidová tvořivost. Budoucí prezident ale může být aktivističtější než Václav Klaus, protože bude mít mandát od všech voličů. K vychýlení rovnováhy ale nejspíš nedojde. Přibáň poukazuje na příklad Slovenska.

Profesor Přibáň očekává u stranických kandidátů, že navážou na běžný parlamentní provoz. Rýpl si ale do kandidátů, kteří „jsou jen elementem pro pobavení, projevem jistého populismu, který patří ke každé demokracii“. Tomio Okamura ani Jana Bobošíková prý nemohou oslovit většinu společnosti.

V případě Zemana hrozí opoziční smlouva II

Pak jdou do volby kandidáti, kteří jsou spíš nestraničtí. Zeman i Fischer ale mají nejasné pozadí jejich předvolebních kampaní. Média by se po tom měla pídit víc, protože to lidé mají právo vědět. Přibáň uvedl, že Fischera za nestranického nepovažuje. Podle něj je vyprofilovaný od doby, co si ho za premiéra zvolily konkrétní strany.

V případě Miloše Zemana se Přibáň obává nástupu opoziční smlouvy II. „Hlavně hrozí, že by se s ním vrátily politické praktiky opoziční smlouvy,“ uvedl v rozhovoru pro HN. Naznačil, že by se Zeman mohl orientovat na Rusko. „Mohli bychom připomenout slavné anglické naftařské zvolání: Look! Oil!“ komentoval.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …