Deník píše, že zákonodárci, kterým vadí Zemanova politika, nezůstávají jen u břitkých prohlášení a zvažují změnu Ústavy tak, aby lépe a přesněji vymezila pravomoci prezidenta republiky.
Jako nejúčinnější se prý jeví odebrat hlavě státu pravomoc pověřovat budoucího premiéra sestavením vlády nebo alespoň stanovit lhůty. Existuje obava, že Zeman nechá vládu Jiřího Rusnoka u moci i bez důvěry a jak MF Dnes píše, žádný druhý pokus sestavení vlády nebude. Rusnokův kabinet by tak mohl vydržet až do řádných voleb. Jenže právníci se prý neshodnou, jestli Ústava lhůty snese. Nyní se má za to, že pokud vláda nezíská důvěru ve sněmovně, prezident bez zbytečného odkladu jmenuje druhého premiéra. V Ústavě to však výslovně napsáno není.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
Proč nebyly zapojeny příčné transformátory? ptá se někdejší šéfka ERÚ Alena Vitásková. Blackoutu se …
- 7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska