Zmizeli v nenávratnu: Americké noviny píší o demonstrantech z Majdanu, kteří se ztratili

11. 3. 2014 10:43

Představitelé ukrajinské opozice pátrají po lidech, po nichž se v Kyjevě slehla zem. Server Lidovky.cz uvádí, že 272 Ukrajinců je nezvěstných. Během násilných událostí v Kyjevě minulý měsíc zmizelo mnoho těch, kteří přijeli podpořit Majdan a nikdo neví, co se nimi mohlo stát. Informoval o tom americký list The New York Times.

Zmizeli v nenávratnu: Americké noviny píší o demonstrantech z Majdanu, kteří se ztratili
Foto: archiv red, tan
Popisek: Masové protesty na Ukrajině

Lidovky.cz vybraly z NYT příběh, na kterém ukazují možné osudy zmizelých. Ukrajinec Volodymyr Danyluk byl jedním z mnoha válečných veteránů, kteří se loni připojili k demonstracím proti ukrajinské vládě. Opustil svou ženu a rodina o něm neměla téměř žádné zprávy, zahlédli ho prý jen na televizních záběrech z protestů. Během krveprolití, ke kterému došlo v Kyjevě minulý měsíc, pětapadesátiletý Ukrajinec nenávratně zmizel.

Představitelé opozice se pohřešované snaží najít ve věznicích, nemocnicích i márnicích. Ve většině případů zatím marně. Ani pana Danyluka neobjevili. Stali se obětí policejních represí, nebo se někteří prostě jen v poklidu vrátili do svých domovů? ptá se americký deník NYT.

Podle zjištění The New York Times od loňského prosince zmizelo podle aktivistů ze skupiny Euromajdan SOS celkem 661 lidí. Kde skončilo 272 z nich, se dosud nepodařilo zjistit. „Mnoho z nich jsme našli ve vězení a v nemocnicích, nebo se někde objevili sami," uvedl jeden z aktivistů Vitalij Selyk. Někdy bylo zmizení nahlášeno jen na základě toho, že se rodina danému člověku nemohla dovolat, on přitom jen ztratil telefon nebo neměl kredit, dodal Selyk.

Aktivista prý doufá, že se brzy objeví i zbylí pohřešovaní demonstranti. Nicméně obavy o jejich osud jsou oprávněné. Například jestliže se prý dostali do rukou proruských provokatérů či příslušníků ukrajinských zvláštních policejních jednotek Berkut, které se v Kyjevě účastnily krvavých zásahů proti demonstrantům, mohl být jejich konec docela jiný a najít je se nemusí podařit.

Obavy odůvodněné

Sever Lidovky.cz poukazuje na známé případy, které zmiňuje NYT. Prvním bylo zabití opozičního aktivisty Jurije Verbyckého. Neznámé osoby ho unesly z kyjevské nemocnice a mučily ho. Jeho tělo se našlo v lednu nedaleko kyjevského letiště Boryspil.

Jeho další unesený kolega z opozice Igor Lucenko mučení přežil a vypověděl, že jeho únosci mluvili rusky, chovali se jako policejní důstojníci, mlátili ho a snažili se z něj dostat informace o aktivitách opozice.

V Česku je dobře znám i případ organizátora protivládních demonstrací Dmytro Bulatova. Ten při útoku neznámých ozbrojenců téměř přišel o život. Pohřešován byl od 22. ledna, o necelý týden později ho pustili na svobodu. Jeho tělo neslo známky mučení a byl ve velmi zbědovaném stavu. Únosci se ho pokusili například ukřižovat nebo mu uříznout ucho, informovala ukrajinská média.

Hledání nezvěstných z kyjevského Majdanu stále pokračuje. Podle aktivisty Vitalije Selyka bylo na místech, kde se nacházeli zadržení lidé, objeveno množství skvrn od krve. „I když jsme krev našli skoro všude, potřebujeme provést testy DNA, abychom zjistili, komu patřila," podotkl aktivista z Euromajdan SOS. A jak dodal, to je spousta práce, která bude nějakou dobu trvat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štětina hodlá v TOPce prásknout dveřmi. Kvůli Pospíšilovi. Toto se prý ve straně děje

18:18 Štětina hodlá v TOPce prásknout dveřmi. Kvůli Pospíšilovi. Toto se prý ve straně děje

Dosavadní europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina vydal zásadní prohlášení. Chystá se v TOP 09 práskn…