Zmizí Láska a Dienstbier? Třetina senátorů se letos bude zpovídat voličům

05.01.2020 6:52

Na konci roku byl hlasitějším hybatelem událostí Senát, než Poslanecká sněmovna. Horní komoru pak na podzim čekají volby, kdy dojde k obměně třetiny členů. Píše o tom server ČT24.cz, reportáž v tomto duchu bylo možné vidět i v sobotních Událostech.

Zmizí Láska a Dienstbier? Třetina senátorů se letos bude zpovídat voličům
Foto: senat.cz
Popisek: Senát ČR
reklama

Senátoři se na konci roku rozhodli vracet Poslanecké sněmovně zákony, a to takové, které měly platit od 1 ledna. Šlo o navýšení rodičovské, daňový balíček, ale i veterinární zákon zpřísňujjící chov zvířat. Výrazným úspěchem je pro část senátorů i odmítnutí zdanění náhrad církvím. 

„Hlavní úloha Senátu není u běžných zákonů, i když jsou samozřejmě velmi důležité. Jeho hlavní úloha je ústavní, bránit tomu, aby se někdo nedostal k moci tak silně, že by získal ústavní většinu," sdělil předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). A právě iniciace ústavní žaloby na prezidenta republiky byla loni jednou z velmi diskutovaných věcí z pera senátorů. 

Horní komora se letos sešla celkem na deseti schůzích, projednala sedm desítek zákonů poslaných Sněmovnou. Schválila z nich jen čtyři desítky, tedy zhruba polovinu. Osm zákonů Senát odmítl. 

Letos se pak senátoři sejdou poprvé zřejmě až poslední lednový týden. Na podzim pak dojde k obměně Senátu, kdy lidé budou volit novou třetinu horní parlamentní komory. 

Zhruba polovinu z 27 volených křesel budou obhajovat vládní strany ČSSD a ANO. Mandát končí deseti ze 13 senátorů sociální demokracie a třem ze sedmi členů senátorského klubu ANO. S ohledem na aktuální voličskou podporu ČSSD a nízkou úspěšnost ANO v senátních volbách by se tak vliv vládního tábora v horní komoře mohl ještě zmenšit.

Z opozičních stran se bude o nejvíce vítězství znovu ucházet KDU-ČSL, a to o šest. Kluby Starostů a ODS budou shodně usilovat o zachování tří křesel. Zbývající dva mandáty budou obhajovat členové klubu Senátor 21.

Volební období příští rok končí mimo jiné místopředsedovi horní komory Milanu Štěchovi, který je nejdéle sloužícím senátorem, někdejšímu ministrovi Jiřímu Dienstbierovi nebo bývalému žalobci a šéfovi senátního ústavně právního výboru Miroslavu Antlovi (všichni za ČSSD). Z klubu ANO mandát končí jeho předsedkyni Zdeňce Hamousové nebo předsedovi zdravotnického výboru Peteru Kolibovi.

Mezi lidovecké senátory, jimž končí funkční období, patří předseda evropského výboru Václav Hampl nebo někdejší zástupkyně ombudsmanky Jitka Seitlová (dříve za Zelené). Z frakce Starostů jsou ve stejné pozici předseda výboru pro veřejnou správu Zbyněk Linhart nebo scenárista David Smoljak, který v doplňovacích volbách nastoupil na místo po Zuzaně Baudyšové (za ANO).

Podobně by si zkrácený mandát po zesnulém zemanovci Františku Čubovi mohl prodloužit Tomáš Goláň z šestičlenného klubu Senátor 21. O znovuzvolení bude usilovat předseda tohoto hnutí Václav Láska, který byl v roce 2014 zvolen za Zelené. Z klubu ODS volební období uplyne například miliardáři a majiteli loterijní společnosti Ivo Valentovi (za Soukromníky).

Starostové a ODS mají největší šanci, že si po senátních volbách na podzim 2020 zachovají nejpočetnější frakce. Starostové mají nyní 19 členů klubu, občanští demokraté 18 členů. Zánik nehrozí ani nyní patnáctičlennému klubu lidovců a nezávislých. Existence zbývajících tří klubů, které musí být nejméně pětičlenné, bude záviset na výsledcích voleb.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…