Známe zásadní plán pro Česko. Babiš řekl, co chystá. Jde o desítky miliard ročně

5. 2. 2019 14:00

Vláda Andreje Babiše (ANO) na začátku týdne schválila strategický plán, který má nás do několika let posunout na špičku Evropy v inovacích. Premiér tvrdí, že tak ambiciózní strategii desítky let nikdo nepředstavil. Babiš se domnívá, že až on posune Česko o obří krok vpřed.

Známe zásadní plán pro Česko. Babiš řekl, co chystá. Jde o desítky miliard ročně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček, 1. místopředseda vlády a ministr vnitra a premiér Andrej Babiš

Vláda dnes schválila Inovační strategii ČR 2019–2030, jež obsahuje plány země ve výzkumu a vývoji z hlediska financování, hodnocení nebo digitalizace. ČTK to potvrdil tiskový odbor úřadu vlády. Dokument, který nedávno schválila Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), má celkem devět pilířů.

Anketa

Česko uznalo za prezidenta Venezuely Juana Guaidóa. Souhlasíte?

hlasovalo: 14231 lidí

„Myslíme si, že tento materiál představuje nejodvážnější strategický plán posledních let s velkým kompetenčním přesahem. Na jeho vzniku se podílel tým více než 30 osobností z řad podnikatelů, vědců, akademiků i pracovníků veřejné správy. Vůbec poprvé tak byla dosažena shoda všech stran, počínaje Akademii věd, přes rozhodující vysoké školy, ministerstva, hlavní zástupce všech podnikatelských subjektů až po výzkumné organizace a konkrétní vysoce inovativní velké i malé firmy,“ konstatoval předseda vlády Andrej Babiš.

Strategie zahrnuje v současnosti zaváděnou metodiku hodnocení české vědy, zároveň směřuje ke zvýšení podíl výdajů na vědu a výzkum z HDP na 2,5 procenta k roku 2025 a na tři procenta v roce 2030. ČR nyní mírně zaostává za evropským průměrem, předloni výdaje dosáhly 1,79 procenta. Mezi země EU, které na výzkum a vývoj dávají mnohem víc, patří Švédsko, Rakousko nebo Německo s podílem výdajů na HDP kolem tří procent. Méně naopak investuje například Polsko, Maďarsko nebo jihoevropské státy, napsala ČTK.

Inovační strategie také akcentuje rozvoj start-upů a spin-off firem nebo chytrou infrastrukturu. Dalším pilířem je změna podpory patentové politiky, neboť ČR podle místopředsedy RVVI Karla Havlíčka zaostává za nejvyspělejšími zeměmi světa v ochraně duševního vlastnictví.

Bod týkající se digitalizace zčásti koresponduje s vládní strategií Digitální Česko. Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve uvedl, že má přispět k tomu, aby občané komunikovali se státem z domova či kanceláře a nemuseli chodit na úřady. K tomu mají například datové schránky, které využívají všechny státní úřady, asi půl milionu firem a přes 100.000 živnostníků.

Fotogalerie: - Babiš v Itálii řešil migraci

Premiér Andrej Babiš v Itálii a na Maltě jednal o ...
Premiér Andrej Babiš v Itálii a na Maltě jednal o ...
Premiér Andrej Babiš v Itálii a na Maltě jednal o ...
Premiér Andrej Babiš v Itálii a na Maltě jednal o ...
Premiér Andrej Babiš v Itálii a na Maltě jednal o ...
Premiér Andrej Babiš v Itálii a na Maltě jednal o ...

Inovační strategie obsahuje i změněnou podobu daňových odpočtů na výzkum a vývoj, jež by měly být jednou z forem nepřímé podpory pro podnikatele. V současné době jde přibližně o 2,4 miliardy korun nepřímé podpory, týká se řádově 1300 organizací. Cílem je podporu do roku 2025 znásobit.

Dokument se také zabývá podporou takzvaných inovačních řetězců, pokrývajících vše od základního výzkumu po výslednou inovaci a její návratnost zpět do vědy. Jeden z pilířů se zabývá též propagací země v zahraničí.

Na koncepci se podílelo 30 až 35 autorů. Pozitivní stanovisko RVVI dostala například od Akademie věd ČR, vysokých škol, podnikatelských asociací, jako je Hospodářská komora či Svaz průmyslu a dopravy, nebo klíčových českých inovátorů. RVVI se pro strategii inspirovala mimo jiné u geograficky a velikostně blízkých zemí, například skandinávských států či Švýcarska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Potřetí navrhují Koudelku na generála? Prezident Zeman Soukupovi vyjmenoval, co šéf BIS napáchal jenom v mezidobí

22:47 Potřetí navrhují Koudelku na generála? Prezident Zeman Soukupovi vyjmenoval, co šéf BIS napáchal jenom v mezidobí

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na…