Známý americký novinář se vysmál tvrzení, že USA chtěly Rusku pomoci. Padlo i slovo genocida

06.05.2015 10:31

Známý americký investigativní novinář Robert Parry polemizuje s textem editora deníku The Washington Post Freda Hiatta, který převzaly také Parlamentní listy. Zatímco Hiatt v něm tvrdí, že Putin je paranoidní a Západ chtěl Rusku vždy pomoci, Parry mu oponuje a tvrdí, že záměry Američanů byly nezištné a přátelské asi jako v případě genocidy indiánů v 70. letech 19. století.

Známý americký novinář se vysmál tvrzení, že USA chtěly Rusku pomoci. Padlo i slovo genocida
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Rusku se vlajka USA moc velké úctě netěší

Kdyby editor The Washington Post Fred Hiatt žil před téměř 150 lety, kdy probíhala genocida amerických indiánů, patrně by obvinil tehdejšího vůdce indiánů Sedícího býka z paranoie. Důvodem by byla jeho nechuť uznat, že Evropané měli s indiány po objevení Nového světa křišťálově čisté úmysly. Evropané pod křesťanským slibem věčného života vtrhli do jejich poklidného a zavedeného životního řádu, který prostřednictvím svých zbraní, chtivosti po zlatě a nakažlivých chorob naprosto rozvrátili. Je se tedy čemu divit, když indiáni trvali na tom, že Evropané jsou jejich nepřátelé?

Hiatt naštěstí v roce 1870 neexistoval, a tak byli domorodí Američané ušetřeni jeho pondělního blahosklonného textu, ve kterém tak velebil laskavost a výjimečnost Spojených států. My, kteří žijeme v 21. století, však takové štěstí bohužel nemáme. Před třinácti lety nás ten samý Hiatt ve svém úvodníku přesvědčoval o přítomnosti zbraní hromadného ničení v iráckém arzenálu, které ohrožují existenci Spojených států. Psal tehdy v souladu s tehdejším prezidentem Bushem a vládou, že je proto nutné zasáhnout, osvobodit irácký lid a přinést na Blízký východ mír a stabilitu. Hiatt vše tehdy prezentoval jako neoddiskutovatelný fakt. Když se ukázalo, že šlo o lživé obvinění, žádnou osobní odpovědnost z toho ovšem nevyvodil.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

Přesto nás ti samí lidé jako Hiatt nyní přesvědčují o tom, abychom jim věřili, když prohlašují Putina za paranoika a tvrdí, že Spojené státy vedly k údajné pomoci jen dobročinné úmysly. Nemělo by ovšem zapadnout, že ti milí Američané nabízející přátelskou pomoc bližnímu svému se na drancování ruského majetku podíleli ruku v ruce s oligarchy, které Hiatt ve svém textu tolik odsuzuje. Stejně tak zní poněkud nepatřičně zmínka o amerických odbornících. Především, když si uvědomíme, kolik Rusů tehdy hladovělo, přišlo o práci, své důchody i základní lékařskou péči. Z Hiattova pohledu šlo pouze o „drobné bolesti“, které doprovázely přechod na „moderní a prosperující ekonomiku“.

Zatímco tito američtí odborníci pomohli Rusku dostat se na kolena, začalo se navzdory slibu prezidenta George Bushe staršího rozšiřovat NATO směrem k jeho hranicím. Ovšem Putin jaksi nedokázal ocenit velkorysost Spojených států při realizaci těchto „bohulibých“ kroků. „Paranoidní“ Putin stále odmítá vidět to jako skutky americké laskavosti a dobročinnosti. Jeho chyba, že? Hiatt ve svém úvodníku cituje Putinovo vyjádření, podle kterého se snaží západní zpravodajské služby zneužívat ruské obyvatelstvo a nevládní organizace k prosazení svých cílů, kterými jsou destabilizace země a diskreditace současné vlády i prezidenta. Putin narážel na americké financování nevládních organizací, kterým se podařilo dosáhnout změny režimu na Ukrajině v loňském roce.

Dále Hiatt píše, že Putin lže, protože Američané prý přišli do Ruska proto, aby pomohli obyčejným Rusům dosáhnout lepšího života. Editor The Washington Post mezi řádky přiznává, že se vše nezdařilo podle představ. Ano, v tomto bodě má skutečně pravdu. Bylo tam několik „maličkostí“. Jako třeba fakt, že se Rusko ekonomicky zhroutilo, naděje dožití se v zemi snížila na úroveň rozvojové země, která se nachází ve válečném stavu. Nelze nezmínit do očí bijící rozdíly mezi nablýskanou Moskvou, kam jezdili američtí podnikatelé a novináři, a depresivní chudobou zbytku země. Svůj elaborát zakončil Hiatt vzkazem, ve kterém říká Rusům, že Spojené státy je nepřišly zničit. Ano, to samé mohl napsat v roce 1870 ve vzkazu adresovaném indiánům: „Přes hysterii Sedícího býka, by měli indiáni slyšet pravdu: Bílý muž vás nepřišel vyhladit.“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vím, co bylo ve skladu... Kauza Vrbětice uzavřena. Pak zaznělo něco, co řečeno nebylo

17:27 Vím, co bylo ve skladu... Kauza Vrbětice uzavřena. Pak zaznělo něco, co řečeno nebylo

O tom, že ve Vrběticích rozhodně nebyla škoda za miliardu, se rozhovořil bezpečnostní analytik Jaros…