Známý podnikatel Pitr si postěžoval v novinách: Celou dobu tu vládnou tři party. A já s Fandou Mrázkem jsme nepatřili do žádné z nich...

20.12.2014 9:16

Podnikatel Tomáš Pitr se po propuštění z vězení stáhl do ústraní a nyní po dlouhém mlčení promluvil. Lidovým novinám vylíčil, jak vnímá politicko-podnikatelské dění a rozložení mocenských sil v uplynulých 25 letech. Podle něj si republiku rozdělily tři party. První privatizovala, druhou partu tvořili finančníci a třetí lobbisté. Jeho analýza vzbudila mnohé reakce. Uhlobaron Antonín Koláček ale Pitrovi nevěří, že nepatřil do žádné „party“.

Známý podnikatel Pitr si postěžoval v novinách: Celou dobu tu vládnou tři party. A já s Fandou Mrázkem jsme nepatřili do žádné z nich...
Foto: red
Popisek: Podnikatel Tomáš Pitr
reklama

Tomáš Pitr byl po revoluci jedním z nejdravějších podnikatelů a rychle se dostal do nejvyšších pater. Byznysmena někdejší premiér Jiří Paroubek označil za „nepřítele státu“. Podle deníku má Pitr dokonalou paměť a přehled o politicko-podnikatelském dění a rozložení mocenských sil v uplynulých 25 letech. Na otázku, zda se skupiny byznysmenů, manažerů, lobbistů či politických podnikatelů nějak protínaly, Pitr v interview odpověděl: „Bylo několik part. Tou první byli lidé, kteří privatizovali. Třeba páni Koláčkové nebo Luboš Měkota. Ti nakupovali od státu – Fondu národního majetku. Pak byla druhá parta, která udělala peníze na ekonomických transakcích – například Pavel Tykač nebo Petr Kellner. A potom byla skupina Rittigů a Dalíků, kteří spolupracovali se státem. Už totiž bylo zprivatizováno a zbývaly pouhé drobky. Byli prostředníkem mezi státním úředníkem a ředitelem firmy. Já nebyl v žádné partě, byl jsem mimo – podobně tak Fanda Mrázek,“ uvedl byznysmen.

Pravdě se to blíží…

Sobotní LN uvádějí několik komentářů k Pitrově „klasifikaci“ podnikatelského prostředí. „Pravdě se blíží hodně,“ komentuje to Miroslav Šlouf. „Samozřejmě, není to úplné, neboť naše pohledy se liší a každá analýza má svá omezení. Nikdo tu dobu neprožil do takové hloubky, aby něco mohl tvrdit stoprocentně. S Pitrem jsem si jen dvakrát podal ruku, neznáme se. Zmiňované skupiny se někdy protínaly, jindy zase fungovaly vedle sebe,“ řekl k tomu bývalý komunista a pozdější poradce Miloše Zemana.

Někdejší místopředseda regionálního sdružení a člen výkonné rady ODS Roman Jurečko, kterého expremiér Miroslav Topolánek označil v roce 2009 za jednoho z krajských kmotrů, uvedl pro LN, že v 90. letech bylo pro podnikatele velice obtížné odhadnout, jakým směrem se bude stát vyvíjet, což ve výsledku mělo komplikovat podnikání. „Každý se učil. Na začátku 90. let jsme nevěděli, jak by podnikatelé měli s vládou spolupracovat a komunikovat. Když se dnes podnikatelé nechtějí spoléhat na ostatní, raději do politiky vstoupí. To je třeba případ senátora Ivo Valenty nebo ministra financí Andreje Babiše,“ uvedl Jurečko.

Koláček: Já nevěřím, že by pan Pitr nepatřil do žádné „party"

Jeden z nepravomocně odsouzených privatizátorů Mostecké uhelné Antonín Koláček s Pitrovou charakteristikou nesouhlasí. Naopak prý přešel do útoku – Pitra zařadil do skupiny spolumajitelů společnosti Czech Coal Services, která je nástupcem Mostecké uhelné.

„Já nevěřím, že by pan Pitr nepatřil do žádné ‚party‘. Někdy po roce 2000 mě s panem Pitrem seznámil jeho blízký přítel Jan Dobrovský a Petr Pudil a doporučovali mi využít jeho služeb. Já jsem však nikdy s podobnými strukturami spolupracovat nechtěl, takže jsem jejich návrhy odmítl. Myslím si, že se pan Pitr snaží zneviditelnit, co je zřejmé mnoha lidem, kteří v minulosti jeho služeb využívali. Podle mých informací od některých právníků a od lidí kolem Jana Dobrovského a Petra Pudila je pan Pitr stále velmi aktivní i v současnosti a stále ‚tká svoje sítě‘, které mu pomáhají k dosažení jeho ‚úspěchů‘,“ napsal LN Koláček. 

Jedna skupina prý Pitrovi chybí

Někdejší majitel fotbalové Sparty Petr Mach napsal, že mu v analýze schází jedna důležitá mocenská skupina. „Té se říkalo podsvětí, mafie či galerka, jak si kdo přeloží. Šlo o lidi, kteří měli nejužší kontakty se špičkami českých politických elit – tedy Václavem Klausem, jeho ODS, policií a justicí. Byli veřejnosti skryti, dle mého názoru zcela úmyslně,“ uvedl Mach.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

22:22 Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

Ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se znechucením sleduje, …