Zničení Německa tak, jak ho známe. Převrat v ulicích. Z Mnichova přišlo další varování před politikou Merkelové

08.12.2015 8:17

Konzultant a analytik žijící v Mnichově Petr Pietraš, který se specializuje na německá témata a přednáší interkulturní komunikaci, se na serveru Česká pozice zamýšlí nad tím, že v souvislosti s uprchlickou a finanční krizí projekt sjednocené Evropy nejvíce ohrožuje německá politika. „Důsledkem vstřícnosti Angely Merkelové k migrantům pak může být změna evropského sociálního státu, v německém případě jeho konceptu sociálně-tržního hospodářství, i bezpečnostní a zahraniční politiky,“ domnívá se.

Zničení Německa tak, jak ho známe. Převrat v ulicích. Z Mnichova přišlo další varování před politikou Merkelové
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do připravených autobusů

Migrační vlnu do Evropy lze podle Pietraše nazývat arabským jarem 2.0. Bez chytrých telefonů by totiž migranti jen těžko překonávali Středozemní moře a hranice evropských států. A nepřijde i arabské jaro 3.0? ptá se.

Následně se Pietraš věnuje evropskému sociálnímu státu, který je založen na pomoci ekonomicky nejslabším členům společnosti přerozdělováním společného bohatství. „V Německu se tomuto konceptu říká sociálně-tržní hospodářství,“ píše Pietraš s tím, že takový koncept však funguje jen v relativně stabilní společnosti, což Německo není, neboť letos očekává až 1,5 milionu migrantů. I z toho důvodu, zůstane-li migrační vlna stále tak vysoká, bude muset Německo svůj koncept přehodnotit. 

Anketa

Prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš. Líbilo by se vám to tak v roce 2018?

73%
27%
hlasovalo: 9338 lidí

Původní text ZDE.

„Nově příchozí budou totiž patřit k ekonomicky nejslabším členům společnosti, a protože přicházejí v podstatě jen s tím, co mají na sobě, bude narůstat rozdíl mezi chudými a bohatými. A ten se nebude snižovat, ani pokud se dostanou do střední třídy, protože místa uvolněná v ekonomicky nejslabší části společnosti zaplní noví migranti. Výrazný rozdíl mezi ekonomicky slabými a silnými je však v rozporu s německým pojetím sociálního státu a může se stát zdrojem růstu napětí ve společnosti. Již nyní německý sociální systém ohrožuje demografie,“ poznamenává a varuje i v oblasti bezpečnosti, neboť masová migrace vyvolává nestabilitu, nárůst extremismu a radikalizaci občanské společnosti. Dokonce server Welt.de zveřejnil anonymní dopis z německých bezpečnostních složek, ve kterém je uvedeno, že Německo dováží islámský extremismus, arabský antisemitismus, národní a etnické konflikty a odlišný postoj k právnímu státu a občanské společnosti.

Podle Pietraše tak rozhodnutí Angely Merkelové přijímat uprchlíky destabilizuje nejen Německo, ale i EU. „Je možné, že Německo jako vždy v podobných situacích uprchlickou krizi zvládne. Je však třeba si uvědomit, že se změnilo a že už dávno není zemí hospodářského zázraku. Nedostavěné letiště v Berlíně, emisní skandál Volkswagenu, korupce spojená s mistrovstvím světa ve fotbale v roce 2006 v Německu či neschopnost spočítat, kolik uprchlíků do Německa denně přichází a kde jsou, přestávají být výjimkami,“ dodává však.

„Rozhodnutí Merkelové, jež nebere v úvahu německý parlament, evropské partnery ani mezinárodní smlouvy a polarizuje společnost, se netýká pouze uprchlíků, ale samotné demokracie, jež je křehká a o jejíž zachování se musí každý den bojovat. A pokud nebude, může se v ulicích německých měst odehrát arabské jaro 3.0,“ uzavírá Pietraš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zahraničí.“ Spláchnutí SPD do kanálu odhaleno na plná ústa v ČT

9:48 „Zahraničí.“ Spláchnutí SPD do kanálu odhaleno na plná ústa v ČT

Okamurově SPD podle posledních zpráv nepřipadne post místopředsedy Sněmovny. Šéf SPD se brání, že re…