Zničí nás roboti? U Moravce se rozeběhla ekonomická debata

18.11.2018 16:00 | Zprávy

Má se svěřit v budoucnu práce lidem, nebo robotům? České firmy si namísto lidí pořizují výkonnější stroje. Zakázek mají totiž dost, ale chybí jim pracovní síla. Politici a zaměstnavatelé hledají řešení. Stále častěji se mluví o digitalizaci, automatizaci a robotizaci, což by mělo prý zvýšit produktivitu a zažehnán by byl nedostatek pracovních sil. Ve druhé hodině nedělních Otázek Václava Moravce na ČT24 o nové podobě pracovního trhu a rizicích s tím spojených debatovali europoslankyně Martina Dlabajová, analytik Evropského odborového institutu Jan Drahokoupil a ekonom Pavel Kysilka. 

Zničí nás roboti? U Moravce se rozeběhla ekonomická debata
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Firma zaměstnává osm tisíc lidí

Lidí bez práce je méně a méně a trh s průmyslovými roboty roste. Odbory a Ministerstvo práce varuje: V Česku by mohla v příštích dvou desetiletích po nástupu robotů zaniknout přibližně desetina pracovních míst. Nejvíce ohrožené jsou prý všechny činnosti, které lze snadno nahradit nějakým programem.

Svaz průmyslu a dopravy si naopak od čtvrté průmyslové revoluce slibuje nové pracovní pozice. A jaké nové profese by mohly vznikat? Stroje musí například někdo nejen navrhnout a vyrobit, ale také prodávat, seřizovat a opravovat. Budoucností má být propojení strojního inženýrství s eletronikou, kybernetikou a informatikou.

Existuje již celá řada studií o tom, zda v rámci průmyslu 4.0 více pracovních míst zanikne, nebo vznikne. Dlabajová je podle svých slov přesvědčena, že více pracovních míst vznikne. Právě robotizace a digitalizace a nový přístup k budoucímu trhu práce budou podle ní vyžadovat zcela jistě i nové dovednosti, způsob práce a flexibilní úvazky. „Myslím, že před sebou máme krásné pracovní výzvy,“ usmívá se natěšeně europoslankyně.

„To bude spíše výzva k vyrovnání se s takovými šoky,“ upozornil ji naopak Drahokoupil, který zdůrazňuje, že průmysl 4.0 s sebou nese spíše riziko, že některá místa zaniknou a nové příležitosti nebudou nutně právě pro ty lidi, kteří místa ztratí. „Ty ztráty pracovních míst navíc můžou být v určitých regionech, kde ani ty nové příležitosti vznikat nebudou,“ uvedl.

O riziku mluví i s ohledem na to, že v Česku je převážně rutinních činností daleko více než na Západě a zároveň je u nás i menší míra investic do informačních technologií. „Tady je větší potenciál pro automatizaci, protože cena práce stoupá, technologie je levnější, a má tak větší smysl investovat do technologií, které mohou automatizovat určité činnosti,“ sdělil s tím, že patříme tak k těm nejohroženějším regionům v rámci zemí Evropské unie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Zdeněk Kettner byl položen dotaz

Svoboda slova a názoru

Dobrý den, i mě přijde, že se dnes pravda nenosí a co horšího, tak se za ni i trestá. Co s tím ale hodláte udělat, když budete ve vládě? Jaké kroky podniknete proto, aby se opět mohla nahlas říkat pravda a problémy se mohli nazývat pravým jménem a skončilo to plíživé zavádění cenzury?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zatčení Konečné v živém vysílání? Holec nemá dobré zprávy

21:05 Zatčení Konečné v živém vysílání? Holec nemá dobré zprávy

Prezident Petr Pavel nejdřív propagoval komunismus, teď podepsal zákon proti propagaci komunismu. Po…