Za covidové krize finančně „trpí“ prakticky všechna volnočasová odvětví, která jsou závislá na návštěvnících, a tedy na příjmech ze vstupného. To samozřejmě platí i u zoologických zahrad v naší republice. Navíc zde ale hrozí i jeden zásadní etický problém. Pokud totiž tato zařízení nepodpoří více finančně stát, budou se muset zoo začít zbavovat svých zvířat. A to by určitě nebyla příjemná ani jednoduchá záležitost. Covid je totiž celosvětovou pandemií, která způsobuje všude podobné potíže, a tak kromě těch nejvzácnějších zvířat by zřejmě ostatní světové zooparky jen těžko přijímaly z Čech jiná, poměrně běžná zvířata, jako jsou například medvědi, opice či vlci. Co by se s nimi pak dále dělo? Musela by se utratit? I když tyto krajní případy si jen málokdo umí představit, s podobnými úvahami se už nedávno začali zabývat například v Safari Parku ve Dvoře Králové.
V ostravské zoo zatím tyto nejkrajnější kroky neplánují, přestože je situace opravdu velmi vážná a ztráty každým dnem narůstají. Za současného stavu, kdy už i stát konečně podal pomocnou ruku, jsou zde tyto „černé“ scénáře naprosto bezpředmětné. V Ostravě se nyní snaží především šetřit, jak se dá, a namísto drastických opatření hledají další možnosti úspor. „Denní náklady na provoz aktuálně činí asi 240 tisíc korun. I tak je to obrovské číslo, ale oproti ještě ‚normálnímu‘ roku 2019 je to snížení o téměř 150 tisíc korun denně. Ani s tím případným rozprodáním či darováním některých zvířat by to nebylo zrovna lehké, jsou uzavřené hranice a existuje řada omezujících opatření a také transfery zvířat do zahraničí zrovna nepatří k laciným záležitostem,“ uvedla Šárka Nováková, tisková mluvčí ostravské zoo.
Nemůžeme jen tak zavřít krám, zvířata musejí mít stálou péči…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jan Štěpán