Zoufalec, hlupák, gauner, ostuda, kecy, hanebnost! Sobotka nebývale ostře zaútočil na Zemana kvůli islámu a uprchlíkům a kníže, Škromach, Okamura i Huml nám řekli...

23.11.2015 16:45

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pátek pro HN řekl, že se prezident Miloš Zeman na Albertově zařadil mezi populisty parazitující na strachu lidí a politicky žijící ze šíření nenávisti v naprosto extrémní podobě.

Zoufalec, hlupák, gauner, ostuda, kecy, hanebnost! Sobotka nebývale ostře zaútočil na Zemana kvůli islámu a uprchlíkům a kníže, Škromach, Okamura i Huml nám řekli...
Foto: Radim Panenka
Popisek: Bohuslav Sobotka v USA

Premiér Sobotka 17. listopadu ještě před Zemanovým projevem na Albertově řekl: „Na strachu řady našich občanů z migrační vlny parazitují populisté a všichni ti, kdo politicky žijí ze šíření nesnášenlivosti.“ „Řadíte teď mezi tyto parazitující populisty i prezidenta Zemana?“ zněl dotaz Hospodářských novin. „Tím, že Miloš Zeman vystoupil na Albertově 17. listopadu s těmi lidmi, s nimiž stál na pódiu, pro to publikum, které se tam shromáždilo, se bohužel mezi takovéto politiky zařadil,“ odpověděl Sobotka.

A premiér o prezidentovi ještě dodal: „Myslím, že mnohem horší je, že v zásadě legitimizuje šíření xenofobie a nenávisti v té naprosto extrémní podobě. To by demokratický prezident dělat neměl.“

Bohuslav Sobotka léta přihlížel a oslavoval politiku EU, která má výrazný podíl na současné imigrační krizi

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o slovech premiéra Sobotky na adresu prezidenta republiky myslí. Především obeslaly s dotazem většinu zákonodárců ČSSD. Z výsledků nevyplývá, že by na Zemana byli v ČSSD „všichni naštvaní“, jak tvrdil v uvedeném rozhovoru Sobotka. Jednak mnoho politiků ČSSD vůbec nereagovalo, tedy předsedu nepodpořilo, a ti, kteří odpověděli, jsou zhruba půl na půl. Zazněly i ostré kritiky premiéra. Co se týče ostatních stran, často zaznívá názor, že Zeman jen konzistentně zopakoval, co říká již velmi dlouho a že jde ze strany Sobotky o nějaký jiný záměr.  

„Myslím, že vystoupení prezidenta 17. listopadu rozladilo, zklamalo či naštvalo mnohé. Především přítomnost zástupců Úsvitu a pana Konvičky, ostře kontrastující s nevpuštěním studentů. Od prezidenta očekávám, že ve složitých situacích bude jednat státnicky, spojovat a poukazovat na reálná řešení,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz místopředseda KDU-ČSL a předseda poslaneckého klubu strany Jiří Mihola.

„Je mi líto, ale premiér má pravdu,“ odpověděl redakci předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

„V posledních týdnech se často setkávám s mnoha lidmi. Ať je tématem cokoliv, vždy končíme debatu tématem migrantů a migrace. A jaký je můj názor na vystoupení pana prezidenta Miloše Zemana na Albertově? Pokud jde o vystoupení Miloše Zemana, je konzistentní ve svých názorech a vyjadřuje mínění lidí, které často slyším. Druhou věcí je aranžmá. To nebylo zrovna šťastné. Prezident měl být na pódiu sám. A nebo vedle měl stát například Jarda Foldyna. V dnešní neklidné době je třeba hledat řešení v rámci demokratických struktur. Když to nezvládneme my, udělají to extremisté za nás. A to pak budeme jen zírat! Je čas, aby lidé, kteří vedou naši zemi, omezili emoce a jednali s chladnou hlavou. Věřím, že jsme toho schopni,“ uvedl místopředseda Senátu Zdeněk Škromach z ČSSD.

„Bohuslav Sobotka léta přihlížel a verbálně oslavoval politiku EU, která má výrazný podíl na současné imigrační krizi. Na jedno pódium s Konvičkou bych si ovšem nikdy sám nestoupl, některé jeho vnější projevy naznačují, že není zcela v pořádku, což platí i pro jiné náhle zrozené antiislamisty a národovce. Pravda není ani na straně Sobotky, ani Zemana. Řešením je realistická politika, která krize řeší, ne na nich tak či onak parazituje,“ říká místopředseda ODS a poslanec Martin Novotný.

„Naposledy byl kritizován pan prezident za svou cestu do Číny, a to i lidmi z okruhu pana premiéra. Nyní je v Číně premiér. A nikdo neříká, že je kvůli tomu podporovatelem komunismu. Prezident Hollande ve Francii také obhajoval multikulturalismus a dnes vyhlásil válku Islámskému státu a má rétoriku radikálnější než náš pan prezident. Pan premiér Sobotka se podle všeho snaží spíše spojit s mediálními elitami, aby neakcentovaly jeho problém s privatizací OKD, kterou šetří policie. Sobotkovi vůbec nejde o nás ani o prezidenta, Sobotkovi jde vlastně o politický krk. Zoufalí lidé říkají zoufalé věci,“ uvedl předseda Úsvitu Miroslav Lidinský.  

„Nevím, co k tomu říci. Hodně mi vadí nesourodost premiéra a prezidenta, všem nám to ubližuje,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu ANO Bronislav Schwarz.

Je zajímavé, že si Sobotka vybral Bakalovy HN... Kecy o mírumilovných muslimech

„Premiér projev pana prezidenta z Albertova podle mě nečetl. Je to přesně naopak, prezidentova řeč byla nezvykle mírná a samozřejmě výstižná a přesně popisující situaci. Navíc pan prezident, na rozdíl od premiéra, detailně zná názory občanů, mezi kterými se velmi často pohybuje. Premiér má v tomto značný hendikep a je informačně závislý na poradcích. Jinak zařadit prezidenta republiky, který má obrovský mandát z přímé volby, mezi politiky, jež parazitují na strachu lidí, je podle mě hanebnost. Navíc pan premiér se těsně po Albertovu vyjádřil úplně jinak, a sice že nic xenofobního nezaznělo,“ řekl předseda SPO a senátor Jan Veleba.

„Pak ale nastoupili Dientsbier a média a až za tři dny premiér vyrazil do útoku. Je zajímavé, že si k tomu vybral Bakalovy HN. Připomínám, ze pan Bakala privatizoval velmi zajímavým způsobem OKD a tuto privatizaci posvětil právě pan Sobotka v roli tehdejšího ministra financí. Podle mě jde o hru v ČSSD. Pro mě bylo překvapením, že se proti prezidentovi ostře vymezil Jaroslav Foldyna. Vypadá to, že Sobotka chce mít pod kontrolou Zemanovo křídlo v ČSSD,“ dodal Veleba.

„Do Evropy za poslední rok přišlo přes milion nikým nezvaných muslimských migrantů. A další se do Evropy valí po desetitisících každý den a spolu s nimi neznámý počet teroristů. Celým světem otřásají teroristické útoky prakticky na všech kontinentech, spáchané ve jménu islámu. A navíc Evropa kolabuje pod tíhou přistěhovalců a je jasné, že jejich množství už dávno překročilo její možnosti. Občané už nemůžou být v klidu. Je logické, že je Sobotka z prezidenta vyděšený, protože prezident nastavuje zrcadlo jeho neschopnosti otevřít oči před evropskou krizí,“ uvedl předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

„Sobotka se zachoval stejně jako jeho politický kumpán Kalousek, který také v čase, kdy svět zachvátila ekonomická krize, dělal, že nás se to netýká. Neschopnost a nechuť Sobotky cokoli nepříjemného řešit nás ale přímo existenčně ohrožují. Říkat ‚nás se to netýká‘ může jen hlupák nebo zkorumpovaný gauner. Stačilo pár měsíců a v Německu bylo o milion muslimů víc. Stačí, když okolní země zavřou hranice, a pokud je nezavřeme též, proud uprchlíků namíří k nám. Kecy o mírumilovných muslimech ať si Sobotka nechá na sraz al-Káidy a ISIL. To, že v Německu byla mírumilovná většina, nezabránilo menšině nacistů rozpoutat gigantický teror v celé Evropě. Mírumilovnou většinu ať si Sobotka strčí do ... šuplíku, protože podstatných je těch 15–25 procent vyznavačů islámu, ochotných nás vraždit,“ dodal Okamura.

Premiér by neměl přilévat do ohně benzín a dehonestovat hlavu státu

„Já jsem na podobné téma napsal článek, který najdete na webových stránkách ČSSD. Není to pouze pan prezident, který svou účastí podpořil islamofoby, ale i další politici hrají svou politickou hru a zneužívají strach z terorismu a z takzvaného Islámského státu. Podněcování k náboženské netoleranci a porušování demokratických hodnot vedou k dělení společnosti, což nikdy nepřineslo nic dobrého. A to ani pro řešení bezpečnostních problémů, které v současné době v souvislosti s nelegální migrací existují. Pan prezident by měl spíše stmelovat, než rozdělovat naši společnost,“ říká místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„Souhlasím s prohlášením premiéra! Prezident místo toho, aby se v takto vypjatých situacích snažil společnost sjednotit a dát jí naději, tak ji nadále rozděluje. Prezident se postavil vedle lidí, kteří svými výroky připomínají Itálii 20. let nebo Německo 30. let minulého století, a je to pro mě naprosto nepřijatelné,“ sdělil místopředseda TOP 09 a poslanec Marek Ženíšek.

„Myslím si o tom, že si to vůbec nemyslím. Včera jsem stál vedle neznámých lidí a mohl mě kdokoliv vyfotit třeba s vojákem ISIL. Přijdu někam na pozvání bez šance lustrovat hosty. Premiér by neměl přilévat do ohně benzín a dehonestovat hlavu státu. Sám tak stojí v šiku s nositeli praporů s červenými trenýrkami, kterými parta blbců uráží celý národ,“ uvedl poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„Podle mého názoru je Sobotkovo prohlášení hodně přitažené za vlasy. V poslední době přestávám některým politikům rozumět a pan premiér, který se vždy vyjadřoval opatrně a relativně korektně, patří nyní mezi ně. Může jít o osobní revanš, neboť oba pánové se zrovna ‚nemusejí‘, ale také se nabízí myšlenka, zda není pan Sobotka někým instruován a řízen, neboť se takto vlastně pokouší částečně legitimizovat masivní příliv uprchlíků do ČR. Vysocí ústavní činitelé by neměli tímto způsobem přes média komunikovat, svědčí to potom o jejich vlastní malosti,“ míní poslanec KSČM Jiří Valenta.

„Říkám si, kdo a čím donutil Bohuslava Sobotku k tak radikálnímu obratu ve vztahu k panu prezidentovi, který na Albertově ‚jen‘ prezentoval názory většiny národa. Stejně tak si kladu otázku, kam až jeho obrat půjde, komu se chce zalíbit. Prezidentův projev byl naprosto vyvážený. Vyslovil-li obavy, pak je potvrzuje atentát na ruské letadlo, kde, jak víme, zahynulo 224 lidí, potvrzují to události v Paříži i nejnovější události v Belgii. Neslyšel jsem žádné šíření nenávisti, naopak. Bylo by velmi dobře, kdyby si premiér v klidu přečetl projev pana prezidenta. Nemohl ho slyšet nebo číst, vychází asi jen z informací poskytnutých mu kýmsi, zřejmě někým, kdo má zájem na roztržce mezi ním a panem prezidentem. Nebýt tomu tak, nemohl by tak mluvit. Kéž by si vzal příklad z pánů Fica a Orbána. Není pravda, že prezident národ rozdělil. Pokud jde o imigraci a islám, drtivá většina občanů stojí za ním. Podobně  byl národ sjednocen proti Němcům v roce 1938. Jen ‚pražská kavárna‘ si myslí, že je něco víc než ‚obyčejní‘ lidé,“ uvedl senátor Jaroslav Doubrava

„Tento názor řečený panem premiérem nesdílím. Pan prezident na rozdíl od jiných jen trvá na tom, co říkal již před vypuknutím uprchlické krize. Podle mě jsou jeho názory jasné a konzistentní. Bohužel Češi jsou mistři v nálepkování a výkladu názorů druhých. A v tom je naše tragédie. Obrázkem toho je skutečnost, jak jsou příznivci prvního přímo zvoleného prezidenta označováni nálepkami proruských nedemokratických spolků, na které je nutné nasadit BIS. To už s demokracií nemá nic společného. Bohužel prezident je i dobrý prognostik, a to, co předpověděl, se také většinou stalo,“ upozorňuje senátor ČSSD Miloš Malý.  

Sobotka nic nedokázal a neví, co trápí obyčejné lidi

„Bohuslav Sobotka je příkladem toho, že Evropě dnes chybějí skuteční státníci a politici. Je vůdcovská krize. Sobotka je člověk, který se nikdy nepohyboval v normálním reálném životě, hned po škole šel do politiky, nic nedokázal a neví, co lidi doopravdy trápí a jaké mají obavy,“ řekl europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf.

„Zcela výjimečně s panem premiérem souhlasím. Zeman Albertovem překročil všechny meze, jak se má prezident chovat. Nešlo jen o Konvičku. Byla tam řada dalších divných lidí. Zkuste se podívat na názory senátora Doubravy a dalších. Jestli Zeman hledal hranice, kam až může zajít, doufám pro dobro naší země, že na Albertově je našel. Není pravda, že jeho projev byl neutrální a férový. Každý přece ví, že stejná slova pronesená při různých příležitostech mohou vyznít zcela opačně. Když se tak zamyslím nad chováním Zemana, začínám se obávat o jeho zdravotní stav. Ale oni se chovají divně oba – Zeman i Klaus. Je to škoda. Oba jsou názornou ukázkou toho, že se přesluhovat nemá,“ říká místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.  

„Zeman se mezi propagátora xenofobie a nenávisti zařadil již drahnou dobu před Albertovem. Doufá, že ve společnosti probudí dostatek spodiny, či charakterizací rektora Beka z nedělního shromáždění lokajského plebejství, aby měl podporu. Tragická postava na Hradě, tato prezidentova dimenze, překonává i amnestii jeho předchůdce. Na prezidentově shromáždění samém bylo ještě pozoruhodné zpotvoření textu české hymny ve stylu besídky absolventů zvláštní školy – jakoby zaštítěni prezidentem a s jeho vlastním pěveckým přispěním chtěli trumfnout trenýrky místo standarty,“ uvedl poslanec ANO Jiří Zlatuška.

„Komentářů kolem toho bylo mnoho. Dokonce spekulace o tom, že útok ze strany pana premiéra na pana prezidenta byl delší dobu chystán. I taková je politika. Já jako prostý parlamentní pěšák pravdu neznám. A možná je to tak lepší. Válku mezi oběma v zemi nejvyššími však za vhodnou nepovažuji. Naopak. A zvláště nyní. Jak však vidno z části médií chrochtajících spokojeností, ‚někomu‘ se to naopak hodí. Omlouvám se, tohle není o blbé náladě. Ale o blbé době a některých lidech. Nálepkování však rád nemám. Koho tím mám na mysli, nechť si každý svobodně doplní sám,“ říká poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

„Pan prezident má velmi silný mandát od voličů. S tímto mandátem nějak pracuje, což je jeho právo. Ostatní účastníky jsem neviděl. A je mi to vcelku jedno, kdo tam byl a kdo tam nebyl,“ uvedl senátor ODS Jaroslav Zeman.

Je pochopitelné, že má česká veřejnost pod vlivem současných událostí v Evropě velké obavy

„Na nelegální migrační invazi z Blízkého východu a problematiku terorismu mám podobný názor jako prezident Zeman. Z hlediska bezpečnostního, sociálního a kulturního je třeba nelegální ekonomické migraci z islámského světa z pozice EU aktivně čelit. A to nejen ostrahou vnějších hranic EU a bojem s organizovanými pašeráky lidí, ale hlavně řešením příčin krize přímo v destabilizovaných muslimských státech. Nicméně účast prezidenta Zemana na společném mítinku s panem Konvičkou a dalšími představiteli krajně orientovaných politických proudů považuji za hrubou a nepochopitelnou politickou chybu, která by se neměla opakovat. Prezident tímto přístupem zmíněné krajně orientované politické aktivisty nesmyslně polévá živou vodou, což pro demokracii v zemi může být do budoucnosti nebezpečné. V tomto smyslu kritice premiéra rozumím, i když mediální přestřelky mezi prezidentem a premiérem nepovažuji za šťastné. Oba však mají právo na svůj názor, který by měli komunikovat především mezi sebou,“ říká poslanec ČSSD Richard Dolejš.

„Nedávno jsem slyšel něco podobného i o panu premiérovi. Podle mě by se měli pan premiér a pan prezident přestat hádat a spíše spolupracovat na tom, abychom bojovali proti skutečnému nepříteli, a tím je Islámský stát. Pokud ho nedokážeme porazit, budeme těžko vysvětlovat lidem, že se nemají ničeho bát. A strach v naší společnosti se bude dále šířit. Dobrý politik se pozná ne podle slov, ale podle činů,“ domnívá se europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Myslím, že strach a částečná xenofobie jsou po pařížských událostech naprosto přirozené. Problémy s imigrací má podle průzkumu 85 procent národa a nemyslím si, že by se Zeman vystoupením na Albertově nějak vyčleňoval. Koneckonců, přál si být prezidentem dolních deseti milionů. Strach ve společnosti prostě je. Na druhou stranu nemyslím, že by úplné uzavření hranic imigrační krizi vyřešilo. Těm potřebným, neekonomickým migrantům, je třeba poskytnout časově omezený azyl, aby státy, které se podílely na rozpadu Blízkého východu, především USA, měly čas na obnovu těchto zemí, aby se uprchlíci měli kam vrátit. Takové konstruktivní řešení v naší debatě o imigraci prostě chybí,“ říká poslanec Úsvitu Augustin Andrle.   

PaedDr. Mgr. Augustin Karel Andrle Sylor

  • BPP
  • Zemřel 15.4. 2021 po těžké nemoci ve věku nedožitých 75 let

„Je pochopitelné, že má česká veřejnost pod vlivem současných událostí v Evropě velké obavy. Na politicích je, aby eliminovali příčiny těchto obav. K tomu patři i diskuse, pojmenovávání hrozeb, informování o postojích a řešeních. Hrozbou je jakýkoliv extremismus. Věřím, že oba naši nejvyšší představitelé si plně uvědomují veškeré současné hrozby a všechny jejich kroky povedou k uklidnění veřejnosti a k zajištění bezpečnosti v České republice,“ říká poslankyně ČSSD Dana Váhalová.

„Myslím si, že toto vyjádření premiéra, pokud tak opravdu zaznělo, je rovněž poněkud extrémní. Miloš Zeman takto vystupuje kontinuálně a nepotřebuje se nikam zařazovat. To, že s ním na tribunu vylezli Konvička a spol., považuji za nevhodné. On ten strach lidí z něčeho vyplývá a je třeba i z pudu sebezáchovy reagovat. Miloš Zeman by zaplnil Albertov sám, protože lidé si přišli poslechnout jeho. Jak jednoduché je označit někoho za xenofoba a extremistu. Kdyby se nedělo to, čeho jsme svědky, tento problém by se neřešil,“ míní poslanec KSČM Vojtěch Adam.

Občané vidí staletou zkušenost s nemožností úspěšného začlenění romského etnika

„Pokud toto premiér vyslovil, tak jsou to podle mého přehnaně kritická slova. V projevu měl prezident své dlouhodobě konzistentní názory, tam bych problém neviděl. Velkou chybou bylo, že stál při svém projevu na pódiu vedle extremisty,“ míní poslanec ČSSD Pavel Ploc.

„Situace na Albertově dne 17. listopadu mi připomněla právě dobu před listopadem za bývalého režimu. Papaláši si z Albertova udělali Potěmkinovu vesnici. Akce mi připomínala spíše oslavu bolševické VŘSR. To, že nepustili na Albertov studenty k uctění památky právě studentů a jejich odvahy v letech 1939 a 1989, je tristní a ostudné. Navíc spojení prezidenta s extremisty bylo velmi nešťastné. Někteří předáci se alespoň mohli naučit text české hymny, když už jsou tak národní. Byla to prostě ostuda od začátku až do konce,“ míní poslanec ANO Pavel Šrámek.

„Především si myslím, že čas ukáže, na které straně je pravda. Nechci přispívat k živení hysterie, jež vychází z blokového systému volby prezidenta, aktivit v obou blocích a participace médií. Nelze však strkat hlavu do písku jako například na začátku hospodářské krize. Občané přece vidí, zejména na internetu, reálnou situaci a mají také staletou zkušenost s nemožností úspěšného začlenění romského etnika do majoritní společnosti, což je dáno zcela odlišnou kulturou,“ míní poslanec KSČM Miroslav Opálka.

„Domnívám se, že vyjádření Bohuslava Sobotky je konzistentní s jeho vystoupením na pietním shromáždění u Hlávkovy koleje. Jsem také přesvědčen, že pan prezident bude, po hlubším zamyšlení, v budoucnu citlivěji zvažovat svou účast na akcích svolávaných různými uskupeními a bude přistupovat ke všem tématům státnicky, tak jak bychom od pana prezidenta očekávali,“ reagoval poslanec ČSSD Jiří Petrů.

„Nemyslím si, že tvrzení premiéra je pravdivé,“ odpověděl poslanec ANO Milan Brázdil.

„Myslím si, že Bohuslav Sobotka má pravdu,“ reagoval stručně poslanec ČSSD František Adámek.

Je zapotřebí tolerance vůči odlišným názorům, a ne nálepkovat slovy xenofob a extremista

„Domnívám se, že je zapotřebí tolerance vůči odlišným názorům, že každý má právo ve svobodné společnosti tento názor vyjádřit, ale také že opačný názor nesmí být ve skutečně svobodné společnosti umlčován a označován různými nálepkami nebo dokonce nadávkami, jako jsou: „extremisté, xenofobové, islamofobové, rasisté nebo fašisté“. Nálepka či nadávka nejsou argumentem a prokazují pouze myšlenkovou nedostatečnost těch, kdo ji vyslovují. Náš národ není xenofobní, v tomto národě, v této zemi, žije více než půl milionu cizinců a dokážou najít soužití s naší kulturou, jsou přijímáni přátelsky a nejsou s nimi žádné problémy, naopak naší společnosti prospívají. Ale jejich kultura je plně slučitelná s evropskými hodnotami. Není to kultura vrahů a není to kultura náboženské nenávisti,“ řekl prezident Zeman 17. listopadu na Albertově, což se nelíbilo ministru Dienstbierovi a premiéru Sobotkovi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sobci neočkovaní! jel kavárník. A doplnili mu znalosti. Nebyl rád

7:41 Sobci neočkovaní! jel kavárník. A doplnili mu znalosti. Nebyl rád

S rostoucím počtem pozitivně testovaných přibývají i prohlášení, jak je další vlna epidemie vinou ne…