Zoufalý Martin Bursík: Prezident devastuje vše, co udělal Václav Havel. Pro nás, co pamatujeme komunismus, je to hrůza

23.10.2016 16:22

V České republice si ještě mnozí pamatují nadvládu komunistů. Podle někdejšího ministra pro životní prostředí Martina Bursíka se i s touto zkušeností dnešní prezident klaní komunistické Číně a totálně devastuje snahu Václava Havla, jenž se snažil ukázat, že Česká republika patří na Západ. Podle dnešních čínských zákonů by přitom byl náš Jan Palach teroristou.

Zoufalý Martin Bursík: Prezident devastuje vše, co udělal Václav Havel. Pro nás, co pamatujeme komunismus, je to hrůza
Foto: zeleni.cz
Popisek: Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík
reklama

Václav Havel věděl, jaké to je, když vás komunisté šoupnou do vězení. Byl zavřený několikrát. Když se tedy stal prezidentem, snažil se Česko přimknout k demokratickým západním státům, v nichž lidé svobodně mohli vyjadřovat své názory. Zároveň se snažil podporovat disidenty v těch zemích, kde byla stále porušována lidská práva. Česká republika díky tomu získala ve světě pověst země obhajující lidská práva. Byla to dobrá pověst.

Martin Bursík proto vyjadřuje velké zklamání nad tím, jakým směrem tuto zemi dnes vede Miloš Zeman. „Dnešní prezident a vláda se rozhodli vyměnit tuto hlavní prioritu polistopadové zahraniční politiky za spolupráci s komunistickou totalitní Čínou. Jde o kolosální selhání politické ‚elity‘, která nejenže přestala upozorňovat na případy porušování lidských práv v Číně a Tibetu, ale jde tak daleko, že sama aktivně čínský komunistický režim legitimizuje. Je to paradox. Země, která by měla mít ještě stále živé vzpomínky na komunismus, a měla by být proto vzorem odpovědnosti a solidarity s utlačovanými, si zadává s komunistickou totalitní velmocí,“ kroutí hlavou Bursík v textu uveřejněném na blogu Aktuálně.cz.

Celý text naleznete zde.

Podle Číny by byl Jan Palach teroristou

Čína se podle exministra snaží oslabit EU, když spolupracuje jen s některými jejími členy v rámci uskupení 16 zemí střední a východní Evropy. Evropská unie pak složitě hledá jednotná stanoviska vůči asijskému kolosu, kde dnes komunisté znovu utahují šrouby. Kdo zná českou historii, tak ví, že se v roce 1968 upálil Jan Palach, a to na protest proti sovětské okupaci Československa. V Tibetu se také upalují lidé. Tímto zoufalým činem se snaží dát najevo, že čínské represe jsou už nesnesitelné. A Čína nedávno přijala nový protiteroristický zákon, podle něhož je i sebeupálení teroristickým aktem. Viděno optikou dnešní Číny bychom tedy museli říci, že Jan Palach byl terorista.

„Obhájci spolupráce s komunistickou Čínou často argumentují tím, že se na zahraniční politice Česka nic nemění, že ji pouze doplňují o tzv. ekonomickou diplomacii. Na setkáních s čínskými představiteli prý samozřejmě zmiňují i případy porušování lidských práv. Vůbec, ale vůbec tomu nevěřím. Kdo je statečný, nemůže být současně servilní. Kdo je principiální, nedokáže mlčet před někým, kdo činí bezpráví. Kdo je čestný, nedokáže kolaborovat se zlem. Postoj k Tibetu a nyní už i Tchaj-wanu je proto i testem charakteru,“ uzavírá Bursík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

9:39 A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

Po internetu se šíří tajně zachycená nahrávka technického ředitele americké televize CNN, kde přizná…