Zřetelné stopy peněz. Zbořil o tom, jak končí války. Ta světová, i ukrajinská

12.05.2025 19:54 | Rozhovor

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Při klesající míře vzdělanosti a raketově rostoucí ignoranci bychom se podle Zdeňka Zbořila neměli divit, jak výklady o konci druhé světové války při 80. výročí vypadaly. A podobné je to i s ukončováním dnešní války ukrajinské. Tu zasazuje do kontextu dějin a nabádá ke sledování stop peněz, které jsou zřetelné.

Zřetelné stopy peněz. Zbořil o tom, jak končí války. Ta světová, i ukrajinská
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Pane doktore, svět oslavil výročí konce války. My jsme se již předem věnovali tomu, jak si asi z historických faktů a souvislostí kdo začne dělat PR s ohledem na současná témata. Došlo na vaše obavy?

Ano, a bylo to ještě podivnější, než jsem si původně myslel. Ale abychom nebyli příliš přecitlivělí. Při obecně se snižující míře vzdělanosti a raketově rostoucí ignorance bychom se neměli divit. Myslím si, že je třeba vážit si alespoň těch několika málo historiků, kteří byli připuštěni alespoň do ČT a sem tam se objevili i někde jinde, že nepodlehli tlaku pokleslých nedouků, kteří, předpokládám, že z hlouposti, ale neopomíjejme, že u některých arivistů šlo i o záměr, uhájili alespoň ta nejzákladnější historická fakta před náporem lživé ignorance.

Obrazové zpracování Pražského povstání, osvobození Prahy a některých jiných míst v bývalém Protektorátu bylo na vysoké úrovni podobně jako faktografie protiněmeckého odboje počínaje rokem 1939.

Zajímavé je, že všeobecně bude za počátek války v Evropě už zřejmě na věky připomínáno jen přepadení Polska německou armádou 1. září 1939, vypovězení války Francií a Velkou Británií o tři dny později Německu a zahájení vojenských operací na východě Polska 17. září. Zřejmě z politických důvodů se nepřipomíná vojenská akce německé armády 15. září 1939 na území Československa. I když jsme tentokrát s úctou vzpomínali na zahájení odboje Obranou národa pod velením generála Bílého, nějak nám vypadl důraz na skutečnost, že odboj byl pro velkou část statečných občanů Československa zahájením druhé světové války. A těch padlých byly hned tehdy desítky i proto, že německé vojenské akce využilo také Polsko a Maďarsko k realizaci svých představ o změně hranic ve střední Evropě. Vlastně ruku v ruce s Hitlerovým přáním „Dneska Evropa, zítra celý svět!“

Jen s tímto faktem zahájení války na území Československa by bylo možné propagandisticky zpracovat podobně, jako dnes pracují, nikoliv historici, ale historičtí ideologové, s událostmi konce druhé světové války v Evropě. Mnozí z nich sice uznávají, že válka ještě pokračovala v Tichomoří, ale zapomněli, že v té vzdálenější části světa válka teprve začínala. Právě tam, kam se chtěli vracet armády bývalých evropských koloniálních velmocí v podivně nám dnes znějící symbióze Velká Británie, Francie, Nizozemsko, Spojené státy... A proti tomu stály Čína, Francouzská Indočína, Nizozemská východní Indie a Indie, které dodnes nechceme uznat její domácí název Bharát.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…