Zrušení anonymních akcií není všelék, řekl Pospíšil

31.05.2012 17:37

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) hovořil v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu o připravovaném zákoně o stávce nebo o zákoně o anonymních akciích. Odmítl, že by chtěla vláda šikanovat odbory, chce jenom stanovit jasná pravidla pro pořádání stávky. Osvětlil také novelu zákona o anonymních akciích, kterou ve středu schválila vláda.

Zrušení anonymních akcií není všelék, řekl Pospíšil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil
reklama

Podle Pospíšila je velmi smutné, že odboráři nevnímají českou ústavu. Prý má existovat zákon, ve kterém má být jasně stanoveno pravidlo pro stávku.

V něm budou jasná pravidla, za jakých okolností se stávka vyhlašuje a v jakých lhůtách. „Cílem není omezovat odbory, ale dát jim jasná pravidla,“ řekl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Stávky by neměly společnost paralizovat ani šikanovat

Proč se zákon schvaluje zrovna teď v době ekonomické krize, čímž se dráždí odbory, vysvětlil Pospíšil tak, že zde minulé vlády udělaly chybu. „V ústavě je napsáno, že je právo na stávku, které má být upraveno zákonem. Stávka nemůže být realizována tak, aby byla společnost šikanována a paralizována. Mělo by být v zákoně uvedeno, které obory nemohou stávkovat,“ vysvětlil.

Odborům vadí zejména povinnost odevzdávat jmenné seznamy stávkujících. Zatím se ale povede debata, zda to bude nutné odevzdat před stávkou nebo až po ní.

„Pokud mám jasné informace, o jmenném seznamu se povede diskuse. Ten seznam se odevzdává už dneska, aby se mohly realizovat daňové a mzdové nároky zaměstnanců. Dosud to nikomu nevadilo,“ řekl Pospíšil na Radiořunálu.

Zrušení anonymních akcií není všelék na všechny problémy

Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) také ve středu schválil novelu zákona o anonymních akcíích.

„Během roku budou muset akciové společnosti zvolit, jakým způsobem zveřejní své vlastníky. Pokud vlastník akcie nesplní svou povinnost a nezveřejní své jméno, propadnou mu veškerá akciová práva,“ popsal ve Dvaceti minutách Radiožurnálu Pospíšil.

Vyzdvihl, že informace o akcionářích pak budou mít k dispozici orgány činné v trestním řízení. Odmítl ale, že zrušení anonymních akcií je všelék na všechny problémy. Reagoval tak na námitku, že zákon půjde obejít založením firmy v zemi, kde jsou anonymní akcie povolené.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zemřelý očkovaný důchodce: Profesor Hořejší ukazuje prstem. A Lukáš Pollert se ozval, padlo slovo „vražda“

11:57 Zemřelý očkovaný důchodce: Profesor Hořejší ukazuje prstem. A Lukáš Pollert se ozval, padlo slovo „vražda“

Očkování nemá stoprocentní účinnost. Přesvědčil se o tom bohužel senior na Jablonecku, který i po oč…