Zrušit přímou volbu. Říká novinářka ČT, ČRo a Seznamu

19.10.2021 9:32 | Ze sítí

Novinářka Veronika Sedláčková, která v minulosti pracovala pro Českou televizi, pro Český rozhlas a momentálně působí v řadách redakce serveru Seznam Zprávy, má za to, že nastal čas zrušit přímou volbu prezidenta. Jenže v tu chvíli zazněla jedna připomínka z minulosti.

Zrušit přímou volbu. Říká novinářka ČT, ČRo a Seznamu
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman odvolil na zámku v Lánech

Veronika Sedláčková má za to, že současné dění kolem prezidenta Zemana, který podle Ústřední vojenské nemocnice není momentálně schopen vykonávat své pravomoci a není jisté, kdy toho opět schopen bude, ukazuje, že přichází čas na zrušení přímé volby prezidenta.

„Až skončí tohle nedůstojný divadlo, měl by se Parlament zamyslet nad zrušením přímé volby. Myslím, že si to zasloužíme všichni,“ napsala Sedláčková na twitteru.

Přímá volba prezidenta

Jenže okamžitě zazněla připomínka, proč byla přímá volba prezidenta vlastně zaváděna.

„Jenom připomínám, že přímá volba se zavedla poté, co se z volby parlamentem (Klaus 2) stala nesnesitelná ostuda,“ konstatoval pan Štěpán Mikula.

Přímá volba prezidenta

Přímá volba prezidenta byla v České republice zavedena v roce 2012 a mnozí politici, kteří pro její zavedení tehdy hlasovali, toho dnes trpce litují s odůvodněním, že tato přímá volba nabourává systém zastupitelské demokracie nastavený v České republice.   

Kritiky zavedení přímé volby jsou např. sněmovní matador Marek Benda (ODS), senátorka Miroslava Němcová (ODS) nebo expremiér a expředseda Senátu za KDU-ČSL Petr Pithart, ale např. také Miroslav Kalousek.

„Já říkám, že zpytuji-li své svědomí, jsou dvě hlasování, která jednou pánubohu nezodpovím, až před ním budu stát: hlasování o zřízení krajů a hlasování o přímé volbě prezidenta,“ prohlásil Kalousek ještě v době, kdy býval ministrem financí ve vládě Petra Nečase. Na jeho slova tehdy upozornila ČTK.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Invazi zhatí plynovod. Zaorálek ujišťoval, že od Ruska bude klid

21:51 Invazi zhatí plynovod. Zaorálek ujišťoval, že od Ruska bude klid

Západ se obává ruské agrese na Ukrajině. Moskva se dožaduje záruk, že se NATO nebude rozšiřovat na v…