Ztrácím trpělivost! Babiš se naštval. A zesměšnil poslance a novináře

18.03.2019 8:51

Premiér Andrej Babiš (ANO) jako každý týden v neděli psal o tom, co se mu povedlo v minulém týdnu. Mimo jiné se na sociální síti Facebook rozhovořil o rozpočtu na příští rok, ale i oslavách 20. výročí vstupu do NATO. Zároveň také zdůraznil, že ztrácí trpělivost. A to kvůli cenám mobilních dat.

Ztrácím trpělivost! Babiš se naštval. A zesměšnil poslance a novináře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

„Čau lidi, tak prý si vás platím, abyste mě lajkovali. A komentovali. Dokonce mě kvůli tomu interpelovala jedna paní poslankyně. Možná víte, za jakou stranu. Připadalo jí divné, že píšu tyhle svoje týdenní hlášení pořád dál. A dokonce že je o ně zájem. I nejrůznější komentátoři začali počítat moje nedělní výkazy práce na znaky. Prý jak je možné, že to lidi učtou. No, to víte jenom vy sami. Pro vás to dělám. I když na to padne část neděle. Mně to ale nevadí, stejně ji mám pracovní,“ rozepsal se úvodem Babiš a poznamenal, že by se takovýto report mohl zavést jako povinné hlášení politiků o své činnosti. 

Anketa

Kdo je pro vás nejdůvěryhodnější?

hlasovalo: 17488 lidí

„Už teď řešíme rozpočet na příští rok. Je to zároveň naše snaha o úspornější státní správu. Každý náš ministr za ANO si sedl s ministryní financí Alenou Schillerovou a probrali spolu, kde se dá ušetřit. Za ČSSD přišel jednat pan předseda Jan Hamáček,“ zmínil Babiš s tím, že to vypadá, že se povede snížit náklady ministerstev o deset procent. „Pevně věřím, že i kolegové ze sociální demokracie přidají ruku k dílu ve snaze hledání úspor. A samozřejmě dál budeme rušit nadbytečná pracovní místa. Jedeme podle plánu, o kterém jsem vám psal už před rokem, kdy Ministerstvo financí zahájilo rušení ‚mrtvých duší‘. Dokázali jsme zrušit 1 300 míst a vázáním peněz na obsazená místa jsme celkem ušetřili 3,5 miliardy korun. Kde ale rozhodně šetřit nebudeme, jsou investice. Hlavně do dálnic. Dodržíme i slib, který jsme dali učitelům, že v roce 2021 bude jejich průměrný plat 45 tisíc. A taky slib, který jsme dali seniorům, že ve stejném roce bude průměrný důchod 15 tisíc,“ poznamenal.

Následně zdůraznil, že nikdy nebude šetřit na budoucnosti naší země. „My se soustředíme na efektivnější výběr daní a úspornější státní správu. Vemte si, že jenom Ministerstvo práce a sociálních věcí má tento rok výdaje za 630 miliard korun. Potřebujeme udělat revizi sociálních dávek, aby se konečně přestaly zneužívat a dostávali je opravdu jen ti, kteří je potřebují,“ dodal. 

A přidal také podle jeho slov super zprávu pro všechny živnostníky. „Pan prezident tenhle týden podepsal daňový balíček z dílny Ministerstva financí. Zvyšuje strop pro výdajové paušály na dva miliony korun. Podle našich propočtů tak zůstane živnostníkům každý rok v kapse o 1,5 miliardy korun víc. Výpadek vykompenzujeme důkladnějším výběrem daní, protože zároveň naběhne poslední fáze elektronické evidence tržeb. Je to jasná zpráva pro všechny. Snižujeme vám daně, ale chceme, aby je platil každý,“ zmínil. Hovořil i o tom, jak by chtěl zredukovat počet kontrol živnostníků. A řeč přišla i na elektronickou evidenci tržeb či na ceny volání a dat.

„Musím říct, že už docela ztrácím trpělivost, že u nás běžní spotřebitelé a živnostníci platí za mobilní data jedny z nejvyšších cen v Evropě. Aspoň teda podle všech dostupných zdrojů. Na druhou stranu musíme respektovat, že u nás mobilní operátoři investovali desítky miliard korun do vybudování sítí. Proto jsem pozval šéfy všech operátorů a připomněl jim, že si za posledních pět let vyplatili dividendy ve výši 55 miliard ročně. Takže mají z čeho zlevňovat. A chtěl jsem slyšet jejich názor. Přizval jsem i naše experty, vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurillu, ministryni průmyslu a obchodu paní Martu Novákovou a pana náměstka Petra Očka. Ne. Operátoři mě nepřesvědčili. Říkám to takhle ‚na placato‘. Tečka,“ poznamenal Babiš, že v jednáních bude pokračovat.

Své řekl i k oslavám 20 let od našeho vstupu do NATO. „V rámci oslav proběhla bezpečnostní konference Naše bezpečnost není samozřejmost. Možná jste viděli fotky, vystoupili prezidenti V4 a další hosté. To, že se země naší velikosti sama neubrání, je prostě fakt. A proto musíme být součástí obranného paktu, který společně ctí zásady svobody a demokracie. Řekl jsem taky, že bych si přál, aby NATO hrálo v boji proti terorismu ještě větší roli než dnes. NATO by mělo být mnohem aktivnější v potírání teroristů, kteří ohrožují naši bezpečnost a náš způsob života. Teroristické útoky kdekoli ve světě beru jako útok na Českou republiku. A to, že NATO nebylo aktivnější v boji proti Islámskému státu, považuji za strategickou chybu, kterou bychom už neměli opakovat,“ zmínil závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

18:23 Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

Velvyslanec ČR při NATO Jakub Landovský reagoval na výroky nového místopředsedy ODS Alexandera Vondr…