Zubní péče v Česku? Katastrofa. Bezprizorních pacientů jsou statisíce

20.05.2022 11:30 | Reportáž

„Je to binec, celý profesní život jsem si platila zdravotní pojištění a teď v důchodu už rok nemám zubaře, na ošetření či prohlídku mohu až za rok a najedu přitom 140 kilometrů,“ uvádí například důchodkyně z Moravskoslezského kraje. Kvůli špatné dostupnosti zubní péče připravil senátor Ladislav Václavec celostátní výzvu s konkrétními návrhy pro Ministerstvo zdravotnictví, ale i další resorty, jak tento krizový stav postupně vyřešit.

Zubní péče v Česku? Katastrofa. Bezprizorních pacientů jsou statisíce
Foto: SZZ Krnov
Popisek: V České republice, zvláště v odlehlejších lokalitách, je akutní nedostatek zubařů. Politikové tento nepříznivý stav řadu let ignorovali

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35742 lidí
Situace se zajištěním zubní péče ze strany státu je nyní v České republice neúnosná až katastrofální.  Tato tvrdá slova nezazněla jen od zástupců veřejnosti, ale také na oficiální tiskové konferenci na moravskoslezském hejtmanství v Ostravě od špičkových zaměstnanců státní správy, lékařů a také od některých politiků. Standardní zubní péči si totiž nemohou v současné době zajistit statisíce lidí v ČR, jen v Moravskoslezském kraji (MSK) to činí přes 90 tisíc „bezprizorních“ pacientů. Velmi špatná situace v tomto směru také panuje, podle názorů lékařských specialistů i u dalších zainteresovaných osob, ve zlínském a ústeckém regionu. Reálně se tento problém dotýká všech okrajových míst v republice a ani ve velkých městech není situace zrovna růžová. Proto se rozhodl senátor Ladislav Václavec (ANO), který je zároveň ředitelem okresní krnovské nemocnice, zorganizovat celostátní výzvu a nechal i zpracovat několik odborných návrhů, jak nepříznivou situaci v tomto odvětví českého zdravotnictví postupně vyřešit. Součástí výzvy, adresované i ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi, je rovněž petice, kterou zatím podepsalo 105 starostů z karvinského, bruntálského a opavského okresu. Pod palbou kritiky za současný stav je zejména pražské vedení České stomatologické komory.

„Nevím, jak bych to řekl slušně, aby to bylo publikovatelné, ale vedení stomatologické komory se chová k lidem a vůbec k tomuto problému s nedostatkem zubních lékařů velmi macešsky. Opravdu nevím, co si mám myslet o vyjádřeních prezidenta komory Romana Šmuclera, který nám tvrdí, že lidé nebudou mít do 3 let žádné zubní kazy. Naprosto nepochopitelné je i počínání vedení této organizace, kdy v Praze nemají zájem na komunikaci s místními stomatologickými klinikami, jak tyto problémy řešit, ale kdy ani nepodporují, jako vůbec jediní v republice, vznik nové lékařské fakulty na Ostravské univerzitě, kde by mohli noví adepti stomatologie studovat. Proto oceňuji iniciativu pana senátora Václavce, který se snaží tento palčivý problém vyřešit svojí celostátní výzvou. Děláme tu ale vlastně práci za naši vládu,“ konstatoval velmi rozhořčeně náměstek hejtmana MSK pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Mladí zubaři nefandí pojišťovnám, chtějí hned hotově. Problém je i s ošetřováním dětí

Další výhrady k práci vedení stomatologické komory, ale vůbec i k špatně nastavenému systému zubní péče zazněly od samotného lékaře-stomatologa Lubomíra Berana, majitele Dental Clinic AJNA v Ostravě, který i v pokročilém důchodovém věku, ještě slouží na zubní pohotovosti.

„Ze své každodenní praxe vím, že z těch přibližně 2500 tisíce pacientů, kteří prošli naší pohotovostí v poslední době, nemělo tak 65 procent svého zubaře, byť se o to velmi snažili. Setkávám se také s naprosto zarážejícími případy u dětí, které nechtějí zejména mladší zubaři ošetřit s tím, že je to prý zbytečné, když se jim zuby stejně vymění. Samozřejmě že to pak může mít negativní vliv na zdraví každého dítěte,“ uvedl zkušený stomatolog Beran a ještě doplnil: „Máme také za to, že není šťastné, když chtějí čerství absolventi stomatologie fungovat pouze za přímou úhradu a vybírají si jen velká města, kde mají zaručený dostatek bohatší klientely. Proto by absolventi měli po studiu pracovat alespoň 3 roky na smlouvu se zdravotní pojišťovnou, která by jim měla nabízet volné obvody.“

Podle dalších Beranových slov se situace ještě více vyhrotila po pandemii covidu, kdy řada věkově přesluhujících zubařů ukončila svoji praxi. Problémem jsou dle něj i velmi přísná, neadekvátní kritéria při zkoušení zahraničních lékařů. „Mám osobní zkušenost s tím, že zubaři ze zahraničí s letitou praxí, nejsou schopní udělat u nás zkoušku, protože je zkušební komise topí na anachronických prkotinách, které se už vůbec nepoužívají. Nevím, proč by ukrajinský zubař, který ve své zemi působil řadu let, nemohl nyní u nás fungovat u svých krajanů-uprchlíků, po pečlivém praktickém přezkoušení. Je třeba si uvědomit, že z těch 300 tisíc uprchlíků máme nyní stovky pacientů a řada Ukrajinců je už teď velmi překvapená, když k nám dojde, že jim poskytneme jen základní ošetření, protože tu náročnější péči nejsme schopni zajistit ani pro české pacienty kvůli nedostatku dentistů.“  

Veřejnost dává senátorově výzvě za pravdu

Neutěšenou situaci se zubní péči v Česku, zvláště v okrajových lokalitách, potvrdila redaktorům  ParlamentniListy.cz  řada lidí, která novou výzvu senátora Václavce vítá.

„Je to opravdu binec a vůbec nechápu, jak to mohly všechny ty vlády dopustit, že je teď tak velký nedostatek zubařů. To politikové nemohli zajistit otevření potřebných oborů na lékařských fakultách už dříve a nastávající zubaře pak nějakým způsobem motivovat, třeba finančně nebo darováním bytů? Celý život jsem si platila zdravotní pojištění a teď v důchodu nemám už téměř rok zubaře. Z VZP mi nabídli ošetření v Ostravě, ale s čekací dobou na zákrok nebo preventivní prohlídku minimálně jeden rok. Tak to asi funguje v některých afrických, rozvojových zemích, no a teď i u nás,“ zlobila se sedmašedesátiletá důchodkyně Zdeňka z Krnova na Bruntálsku.

Podobný problém řešil i padesátiletý Petr z Vítkova na Opavsku:„Rok a půl jsem sháněl zubaře, potom co ten náš odešel do důchodu. Nakonec mi byl přidělen až z Olomouce, takže teď za ním musím jezdit celkem 180 kilometrů. To by nebylo až tak hrozné, ale máme zubaře, který chce za většinu zákroků hotovost. Při první návštěvě nového dentisty naše čtyřčlenná rodina zaplatila 40 tisíc korun. Teď jezdím k zubaři jen po výplatě. Je to neúnosné vzhledem k našim platům, které pobíráme.“

Kvůli vysokým úhradám za zubní péči dochází někdy i ke kuriózním situacím. Dvaapadesátiletá samoživitelka Helena z Opavy se nám se smíchem přiznala, že jednou, když byla ve špatné finanční situaci, tak si vypadlou plombu raději zalepila sama vteřinovým lepidlem, než by za její náhradu musela zaplatit další tisíce. 

Vedení stomatologické komory obviňuje z potíží velké pojišťovny

Prezident stomatologické komory Roman Šmucler si ale žádné větší problémy se zubní péči nepřipouští a dle jeho názoru lze všechny současné potíže rychle vyřešit. Dokonce petici moravskoslezských lékařů a politiků označil za účelovou.

„Petice některých senátorů souvisí s tím, že tak či onak ve stomatologii podnikají a nemají dost zaměstnanců. Problém je ale docela snadno k řešení. Pojišťovny musejí nasmlouvat lékaře a zaplatit jim za registrace. Peníze mají pojišťovny na účtech, nic nebrání tomu vše vyřešit do konce roku. Už máme úspěšné projekty u některých ‚malých pojišťoven‘, snad se časem přidají i ty velké. No a nakonec snad začnou fungovat ordinace i senátorům a budou mít peníze i politický úspěch. Není to o výzvě. Je to o práci a tu my, na rozdíl od ostatních, děláme,“ sdělil mediálně známý lékař Šmucler.

Jeho slova ale na tiskové konferenci k celostátní výzvě rozporoval Aleš Zbožínek, šéf ostravské pobočky VZP: „Všechny zájemce o stomatologickou praxi v našem kraji vítáme a snažíme se jejich žádosti co nejrychleji vyřídit. Problém je spíše s tím, že v některých méně atraktivních lokalitách nám zubaři dlouho nevydrží.“

Senátor Václavec navrhuje rozumná řešení, jak se z krize dostat

Hlavní iniciátor výzvy – senátor Ladislav Václavec – na tiskovce vysvětlil, co ho k celostátní výzvě přivedlo.
„Patnáct let jsem ředitelem nemocnice, a potom, co jsem se stal senátorem a navštěvoval obce Bruntálska a Krnovska, tak jsem viděl, že největším steskem obyvatel je chybějící zubař. Proto jsme se po dohodě se zřizovatelem – Moravskoslezským krajem a několika městy rozhodli vybudovat několik zubních ordinací. K dnešku máme v našem regionu 4 ordinace v provozu, ale bohužel dalších 5 zubařů za tu dobu odešlo do penze a další se k tomu chystají. Aby se situaci podařilo razantně řešit, potřebujeme iniciovat i změny na centrální úrovni. Vše jsem měl prodiskutované i s předchozími ministry zdravotnictví, ale bohužel pro rychlé změny ministrů a zdánlivě důležitější covidové starosti, se to nepodařilo uskutečnit. Proto jsem se rozhodl iniciovat tuto výzvu a jsem rád, že ji podpořil i majitel stomatologické  kliniky doktor Beran, vedení kraje, akademici  a celý zástup představitelů obcí a měst ze dvou regionů. Věřím, že se iniciativa změní v dominový efekt v rámci celé republiky,“ vysvětloval senátor a lékař Ladislav Václavec.

Na špatně dostupnou zubní péči v České republice zareagoval senátor Václavec (druhý zleva), který se svými kolegy sestavil návrhy, jak se z této krize postupně dostat ven. Foto: Jan Štěpán


Ve své výzvě si senátor se svými kolegy vytýčil 5 základních bodů. Především chce zvýšit počet zubařů, jelikož v současné době, zejména ti mladší dentisté, stihnou díky modernější péči ošetřit jen polovinu pacientů, než tomu bylo dříve. K tomuto záměru navrhuje Václavec otevřít obor stomatologie na lékařské fakultě Ostravské univerzity, což uvítal na tiskové konferenci i známý epidemiolog a děkan z Ostravské univerzity Rastislav Maďar. Dále navrhuje, aby slovenští posluchači lékařských fakult, kterých je na českých univerzitách 30 až 50 procent, zůstali po studiu alespoň 3 až 5 let v Čechách, když u nás studují zadarmo, jinak by si měli vzdělání zaplatit.
Větší přísnost pak navrhuje i vůči tuzemským studentům stomatologie, kteří se dnes vyhýbají méně lukrativním regionům a míří do velkých měst, kde chtějí provádět své úkony především za přímé platby.  Podle autorů výzvy by měli absolventi pracovat minimálně 3 roky na smlouvu s pojišťovnou, která jim nabídne prázdné obvody, kde zubaři dnes chybí. Pokud by tuto povinnost nesplnili, museli by si také studium uhradit. Podobně to funguje i v některých západoevropských zemích.

Komise prý potápí zahraniční lékaře úmyslně

Čtvrtým bodem výzvy je problematika zahraničních lékařů. Ti jen velmi těžce u nás skládají zkoušky, i když mají často za sebou dlouholetou praxi. Podle vyjádření autorů výzvy, náš stát prostřednictvím stomatologické komory a pražské zkušební komise, dělá vše proto, aby aprobační zkoušky cizincům zkomplikovali, protože se domnívají, že zubařů je dostatek. Podle autorů výzvy by se měla zkušební komise spíše zaměřit na prověřování praktických schopností.

V posledním bodu materiálu adresovaném Ministerstvu zdravotnictví se politici a lékaři zabývají neúměrnou výší cen za zákroky zubních specialistů.

„Není výjimkou, že zubní lékař hned po promoci, tedy bez praktických zkušeností, účtuje tzv. minutové náklady, což stát umožňuje, a pak vznikají nemorální vysoké náklady pro občana, který platí daně, a jehož ošetření by tedy mělo být součástí zdravotního pojištění. Nemáme nic proti doplatku za lepší materiály, ale vždy by měl být nabídnut pacientovi základní materiál hrazený pojišťovnou,“ uvádějí stěžejní autoři výzvy – senátor Václavec a primář Lubomír Beran.

Konečně se začíná „probouzet“ i Ministerstvo zdravotnictví

Na informace ohledně vznikající výzvy zareagovalo také Ministerstvo zdravotnictví. Jeho tiskový mluvčí Ondřej Jakob pro ParlamentniListy.cz uvedl:

„Ministr zdravotnictví v nejbližší době zřídí pracovní skupinu pro dostupnost stomatologie, která se touto problematikou bude zabývat. Chceme postupné navyšování počtu mediků na vysokých školách a pracujeme na lepší organizaci zdravotní péče a informovanosti pacientů o dostupných kapacitách lékařů. Za tím účelem vzniká i interaktivní on-line, na němž lidé naleznou lékaře výše uvedených specializací, kteří stále ještě mají kapacity registrovat nové pacienty. Zároveň ale musíme podotknout, že i zřízení studijního oboru zubní lékařství z povahy věci samé nemůže mít okamžitý dopad na zlepšení dostupnosti zubní lékařské péče. Vzhledem k nezbytné délce studia se jedná o střednědobý plán dílčích kroků. Touto situací se v minulých letech nikdo nezabýval a naší prioritou je podnikat kroky, abychom ji napravili. Dle platné právní úpravy odpovídají za dostupnost zdravotní péče zdravotní pojišťovny.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová aplikace, která vás zbaví „dezinformací“. Bojovníci proti cenzuře ji chtěli vyzkoušet. A přišel šok

5:00 Nová aplikace, která vás zbaví „dezinformací“. Bojovníci proti cenzuře ji chtěli vyzkoušet. A přišel šok

Nenechme si ukrást prostor pro sdílení pravdivých zpráv, pro diskuzi a vzájemnou inspiraci. Tímto ap…