Zuzana Tvarůžková a Libor Dvořák si povídali o Rusku. Víc raději neprozradíme, přečtěte si to sami

12.07.2017 20:13

Zuzana Tvarůžková ve středečním Interview ČT diskutovala s komentátorem Českého rozhlasu Liborem Dvořákem. Hovor se točil kolem situace na Ukrajině v souvislosti s blížícím se dovršením asociační dohody s EU a ruského vlivu v západních zemích.

Zuzana Tvarůžková a Libor Dvořák si povídali o Rusku. Víc raději neprozradíme, přečtěte si to sami
Foto: Filip Brokeš
Popisek: Obrázky z hlavního města Ukrajiny Kyjeva

Moderátorka Zuzana Tvarůžková zahájila diskusi otázkou na aktuální jednání na Ukrajině týkající se dovršení asociační dohody s Evropskou unií. „Jsou tam Juncker, Tusk, nejmocnější sestava, kterou si lze představit,“ uvedl Libor Dvořák, dlouholetý komentátor Českého rozhlasu k personálnímu osazení jednání. Dále se ale rozpovídal o problémech této válkou sužované země. „Problémem Ukrajiny je cosi jako únava Ukrajinou. Reformy, které Unie požaduje, jdou buď mdle, nebo nejdou vůbec. Jakkoliv si nepotrpím na Putina, povedlo se mu zlomit moc ekonomických oligarchů, na Ukrajině se toto nestalo, oligarchové mohou dál v politice fungovat a působit,“ sdělil moderátorce Dvořák.

Libor Dvořák si myslí, že za tím je to, že v ukrajinské politice se pohybují stále stejní lidé, propojení stále stejnými vazbami, a to včetně Arsenije Jaceňuka, Petra Porošenka či Julie Tymošenkové. Tito lidé podle Dvořáka velký zájem na potlačení korupce nemají, a to protože korupce jde v jejich prospěch. „Staré politické kruhy nepovolují a nepovolují,“ uvedl Dvořák. Přesto je podle něj režim na Ukrajině oproti tomu v Rusku demokratičtější. „Peníze na Ukrajině mizí jako v černé díře,“ uvedl Dvořák.

Ukrajina před pár dny oznámila, že je připravena vstoupit do NATO. I na toto téma se Dvořák vyjádřil. „Otázka je, co bude dělat Rusko. Prezident Putin již dříve řekl, že rozšiřování NATO na východ nemůže Rusko vnímat jinak než jako ohrožení své bezpečnosti,“ sdělil Dvořák. Z Hamburku měl však Dvořák pocit, že Putin slaví „docela příjemný politický comeback“. Dvořák upozornil na to, že v posledních letech Putin na Západ diplomaticky příliš nevyjížděl, jezdil spíše například do Číny. Nicméně Rusko si existenci bez Ukrajiny podle Dvořáka nedokáže představit. „Připomíná se Kyjevská Rus, která byla základem Moskevské Rusi. Potom ale nechápu, proč si Rusové počínají ve vztahu k Ukrajině jako slon v porcelánu,“ sdělil Dvořák. Vztahy s Ukrajinci podle něj Rusové zbořili na minimálně dvě generace. Podle Dvořáka ale narážíme na sílící proputinovské nálady i v Česku. „Já tomu nerozumím, ale třeba mají ti lidé své důvody. Třeba si myslí, že naše liberální demokracie je kulhavá,“ poznamenal. Rusové podle Dvořáka zkoušejí, kam až můžou zajít. „Nepodceňoval bych Rusy ani jejich generalitu,“ uvedl.

Dále se řeč stočila na nařčení ze vměšování Rusů do amerických prezidentských voleb. „Hackerské útoky se velmi špatně prokazují. Kybernetická válka je velmi těžko prokazatelná. Zajímavé je, že na schůzce Trump, Putin bylo řečeno, že obě strany budou dbát, aby jedna proti druhé tu kybernetickou válku nepodnikaly,“ uvedl k tomu Dvořák. Rusové budou podle Dvořáka vždy označovat Evropu za svůj tzv. zájmový region. „Kdo si chce představit Česko mimo EU jako neutrální Švýcarsko, tak se mýlí. To my si prostě nemůžeme dovolit. Mně přijde západní zakotvení České republiky zcela v pořádku,“ dodal. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: maz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…