Zvykejte si, sousedé. Teroristická hrozba prý nyní bude v Německu standardem

03.01.2016 17:52

V Německu je hrozba terorismu novým standardem, alespoň to tvrdí jeden z předních tamních policistů po událostech, které se odehrály na silvestra v Mnichově. Lidé se s touto skutečností prostě budou muset naučit žít. Informuje The Telegraph.

Zvykejte si, sousedé. Teroristická hrozba prý nyní bude v Německu standardem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německo, jak jej možná neznáte
reklama

„Žít s hrozbou terorismu je v Německu ‚novým standardem‘,“ řekl jeden z místních policistů poté, co dostala policie tip ohledně plánovaného sebevražedného atentátu na jedno z místních vlakových nádraží.

Nikdo již nepochybuje, že by si němečtí obyvatelé měli zkrátka zvyknout na všudypřítomnou hrozbu terorismu. Podle Andyho Neumanna z německého úřadu pro vyšetřování je to jen „směs štěstí a schopností“, která zabránila tomu, aby v zemi došlo k teroristickému útoku. Nemusí to však vyjít vždy.

„V některých případech šlo jen o štěstí často spojené s neschopností útočníků,“ řekl Neumann. „V jiných případech to byla ta pravá informace v pravý čas, následovaná několikaměsíčním komplexním vyšetřováním. To štěstí však jednoho dne vyprchá – o důvod více, proč zůstat stále na pozoru.“ Přesto však urgoval obyvatele, aby pokračovali ve svých běžných životech, jinak vyhrají teroristé.

Celý text zde.

Hrozba teroristického útoku totiž proměnila oslavy příchodu Nového roku v Mnichově na policejní akci, kdy se po městě proháněli policisté s automatickými puškami a hledali podezřelé. Nikdo nebyl zatčen, k žádnému útoku naštěstí nedošlo.

„První varování o možném silvestrovském útoku v Mnichově přišlo od americké tajné služby několik dní předtím,“ německá policie začala jednat ale až na základě konkrétnějších informací od francouzské rozvědky.

Z informací německého tisku pak vyplývá, že úřady o možnosti útoku věděly již před Štědrým dnem, kdy jeden z tipů přišel přímo z Iráku. Německý ministr vnitra Thomas de Maizière se nyní dožaduje užší spolupráce mezi místními a zahraničními zpravodajskými službami v boji s hrozbou terorismu.

„Situace bude i v novém roce nadále vážná,“ uvedl Maizière v rozhovoru pro deník Bild.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

15:43 „Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

Jiří Leschtina je veteránem českého komentariátu již od devadesátých let. Ani on proto nemohl odolat…