Policie míchá hrušky s jablky, říká znovu Julínek k obvinění

27.05.2013 19:20

Někdejší ministr zdravotnictví, dnes poradce premiéra Tomáš Julínek (ODS) stále opakuje, ¨že se nedopustil žádného protiprávního jednání, když do letecké záchranné služby výrazněji zapojil soukromé firmy. Pokud to dnes policie přesto tvrdí, tak míchá hrušky s jablky a opomíjí přičíst řadu vedlejších nákladů, které by s provozováním záchranné služby stát také měl. Své řekl i k zavedení zdravotnických poplatků u nás.

Policie míchá hrušky s jablky, říká znovu Julínek k obvinění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Julínek, bývalý ministr zdravotnictví

Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) čelí obvinění policie, že leteckou záchrannou službu převedl na soukromé firmy a nechoval se přitom s péčí řádného hospodáře. Jak se staví k tomuto obvinění? A jak se vyrovnává s tím, že ho část společnosti dodnes proklíná za zavedení poplatků ve zdravotnictví? Nejen to prozradil v pondělním Interview ČT24.

Kriminalizace politických rozhodnutí

Julínek již na policii jednou vysvětloval, jak to s leteckou záchrannou službou bylo. Kriminalisté se prý zajímali především o to, zda podepsal ten či onen dokument. O jeho verzi celé kauzy se ale policie příliš nezajímala. Podle Julínka kriminalisté vychází z chybného předpokladu, že stát obsluhoval všech deset stanic, ale to podle Julínka není pravda.

„Jde mi o to, abych ochránil sebe a svou pověst, že bylo rozhodnutí o převedení letecké záchranné služby do soukromých rukou,“ podotkl exministr. Vzhledem k tomu, že již od roku 1992 to není tak, že má leteckou záchranku v rukou stát, bylo třeba postupovat v souladu se zákonem. Legislativa totiž zapovídá účast armády a policie na tomto projektu.

„Policie ani armáda nevedou klasické účetnictví a sumy, za které by službu teoreticky provozovaly, jsou pouze orientační,“ říká exministr s tím, že je třeba započítat i výsluhy pro vojáky, náklady na pořízení a údržbu strojů a další věci, což policie zřejmě neudělala. „Policie míchá hrušky s jablky," míní poradce premiéra. V tuto chvíli už se podle Julínka ukazuje, že cena, za kterou by službu provozovala armáda, se významně neliší od cen soukromníků. Z toho důvodu Julínek tvrdí, že v tuto chvíli se hraje o kriminalizaci jeho politického rozhodnutí. V této souvislosti Julínek také podotkl, že nasmlouval kontrakty na leteckou záchrannou službu o devět procent levněji, než jeho sociálně demokratičtí předchůdci ve funkci.  

Nikdo se mě neptá na reformu, slyším pořád jen o poplatcích

V závěru pořadu přišla řeč i na poplatky ve zdravotnictví. Julínek si za nimi dodnes stojí a dodává k tomu, že poplatky byly jen částí reformy. Ještě vláda Mirka Topolánka (ODS) přiopravila velký balík reformních zákonů ve zdravotnictví, jinou věcí ovšem je, že se tyto další zákony nepodařilo prosadit.

„Napsal jsem šest zákonů, některé z nich podal současný ministr Heger, ale já se neustále topím v poplatcích. Na tuto věc jsem několikrát odpovídal, ale nikdo v České televizi se mě neptal, jak měla vypadat reforma jako celek,“ postěžoval si Julínek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…