ANO 2011: Česká žurnalistika má nového investigavce

29.11.2011 11:43

Konečně to někoho napadlo: běžte si stoupnout k chemičce, která patří Agrofertu, a zeptejte se místních dělníků, jaký je Andrej Babiš zaměstnavatel.

ANO 2011: Česká žurnalistika má nového investigavce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Podnikatel Andrej Babiš ve studiu České televize
reklama

Nelehkého úkolu se zhostil dopisovatel Parlamentních listů z Olomoucka Petr Kupka a vyrazil do terénu, tedy přesněji k přerovské chemičce Precheza. No, vlastně k ní ani vyrážet nemusel, protože článek, který po několikadenním intenzivním pátrání poslal, mohl klidně napsat z tepla domova.

Článek Petra Kupky čtěte ZDE

Řadoví zaměstnanci Prechezy (kolik jste jich, pane Kupko, vyzpovídal?) se prý bojí mluvit, poněvadž prý mají strach o zaměstnání. Drama je to veliké a odvážný reportér se ptá sám sebe: "Jaké jsou tedy praktiky v této firmě, že dokáží vyvolat takovou hrůzu? Bojí se zaměstnanci o svá místa oprávněně?" A pozor, přichází vyvrcholení celé investigativní reportáže: "Atmosféra strachu mezi zaměstnanci je takřka hmatatelná. Ale proč? Co je k tomu vede?" hrozí se autor.

A konečně přímá řeč, která jeho obavy potvrzuje: „Bojím se, abych vám neřekla něco, čeho bych mohla později litovat, a tak se nezlobte, ale raději se nebudu k panu Babišovi vyjadřovat," uvedla pro ParlamentníListy.cz jedna z pracovnic přerovské Prechezy. Mno, zdá se, že se v těch Babišových firmách opravdu něco děje, když to říkala i tahle paní...

Pan Kupka jako správný reportér dál pokračuje ve svých nedoložených úvahách: "Podobných vyjádření na adresu Andreje Babiše redakce ParlamentníchListů.cz v Přerově zaznamenala hned několik, což vyvolává řadu otázek a zahaluje tento závod a vůbec Agrofert jako celek jakýmsi tajemným stínem."

Až z toho čtení jde mráz po zádech! A navíc tu je ještě celý jeden zaměstnanec, který byl slovy pana Kupky "konkrétnější, přesto že toho také příliš neřekl". Nu což, mise je téměř splněna, ale když už to má pan Kupka postavené na tom, co tedy jedna paní a jeden pán povídali, bude se muset ještě zavolat na oficiálnější místa a poptat se, proč všichni pracovníci Prechezy vycházejí ze závodů s třesoucími se koleny a zalepenými ústy.

Pan Kupka se tedy (jeho slovy) obrátil na vedení Prechezy, aby objasnilo, proč se její zaměstnanci bojí hovořit o předsedovi představenstva Agrofert Holdingu Andreji Babišovi. "A zjistili jsme, že i vedení společnosti se odmítá ke jménu Babiš vyjadřovat," tak to máme další důkaz, že se tady něco děje...

Panu Kupkovi se podařilo zastihnout ekonomického ředitele Prechezy Oldřicha Konečného, kterého cituje: „Nezlobte se, ale na takovéhle dotazy nebudu odpovídat. Nejsme oprávněni vám k tomu cokoliv říct. Je to naše interní nařízení." Nechme teď stranou, že pan Konečný popisuje rozhovor trochu jinak. "Pan redaktor trochu změnil kontext. Odpovídal jsem mu, že k vyjádřením do médií je oprávněn pouze generální ředitel," řekl ANO 2011 Konečný. "Na což mi pan Kupka odpověděl, že bych se vyjádřit měl, když generálního ředitele zastupuji. Řekl jsem mu, že kdo bude za společnost komunikovat, je čistě naše interní záležitost, čímž náš rozhovor skončil."

Ano, pane Kupko, ve velkých společnostech opravdu existují interní směrnice, kdo z vedení má komunikovat s novináři a kdo ne. To jste možná netušil, protože vaši práci zatím asi děláte jen krátce. Nebudeme popisovat, jak jste volal do sdružení ANO 2011 a tázal se nás, zda si můžeme říkat, co chceme. Nebudeme popisovat, jak jste obratem volal zpátky, abyste se vyptal, s kým jste to vlastně mluvil...

Spíš vám chceme popřát hodně dalších úspěchů a spoustu dalších podobně investigativně vylovených sólokaprů.

S přáním všeho dobrého, tým ANO 2011

Foto: Hans Štembera

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ANO
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Rozporné postoje upovídané ministryně

9:01 Zdeněk Jemelík: Rozporné postoje upovídané ministryně

Marie Benešová se v posledních dnech opakovaně kriticky vyjádřila k jednání pražské vrchní státní zá…