Touto nadějí otřásly letní statistiky, které vyvrátily předpoklad, že se italské hospodářství připojí k těm, kde se daří obnovit růst. Místo toho třetí největší ekonomika Evropy ve druhém čtvrtletí o dvě desetiny klesla, takže se země propadla do recese potřetí v průběhu posledních pěti let.
Nižší výkon ekonomiky znamená i nižší příjmy do státní pokladny, což ohrožuje slib Renziho vlády udržet deficit státního rozpočtu pod úrovní tří procent hrubého národního produktu, jak se k tomu zavázaly všechny země eurozóny. Premiér přesto nepochybuje, že Itálie tříprocentní bariéru neporuší.
Tento jeho výrok vzbudil mnoho pochybností a hlavně spekulací, že Renzi chce slibovaného cíle dosáhnout tím, že přesvědčí německou kancléřku Merkelovou a Evropskou centrální banku, aby souhlasily se změnou způsobu výpočtu státního deficitu například tak, že by se do něj nezapočítávaly investiční výdaje vlády podporující hospodářský růst.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz