Albert Giljajev: Sankce proti Rusku by byly pro ekonomiku Ukrajiny a EU spíše mínus, než plus

05.03.2014 13:10

Předseda představenstva společnosti Červa Export-Import a.s., první vice-prezident společnosti Voskok-Servis, předseda dozorčí rady Rusko-české smíšené obchodní komory Albert Giljajev odpověděl na několik otázek ohledně vlivu posledních událostí na Ukrajině na česko-ruské obchodní vztahy.

Albert Giljajev: Sankce proti Rusku by byly pro ekonomiku Ukrajiny a EU spíše mínus, než plus
Foto: red
Popisek: Rusko
reklama

Alberte, jak se podle vás bude dále vyvíjet situace na Ukrajině?

Otázka je jedna, ale odpovědí na ní mnoho.

Za prvé bych rád zdůraznil, že v revoluci nebo ve válce to nebývá tak, že jeden má pravdu a druhý je viníkem – jsou jen vítězové a poražení. V dané situaci platí, že každý z těch, kdo se tam angažují, nese odpovědnost za to, že se Ukrajina ocitla v  mimořádně hluboké krizi: tedy jak původní ukrajinští mocní, tak opozice, stejně tak EU, USA a Rusko.

Kdo z toho vyjde jako vítěz, to zatím není jasné, ale ať už to bude kdokoli, v krátkodobé perspektivě prohrají všichni, snad kromě USA. Je pochopitelné, že největší újmu ponesou ukrajinští občané. Z nějakého důvodu dnes nikdo nemluví o tom, že ekonomická krize na Ukrajině trvá už přibližně 20 let a ať se u moci střídal kdokoli, vždy tam vládl chaos, a ne právní stát.

Za druhé, Ukrajina zůstane celistvá. Přičemž tato celistvost může mít tři různé varianty: všechno zůstane při starém, vznikne federativní stát jako kompromis, anebo, čehož se osobně obávám, usurpuje moc pro sebe ultra-pravice a začne budovat sociál-nacionalistický stát. O rozdělení Ukrajiny se mi ani nechce mluvit, na to mám příliš mnoho přátel od Lvova až do Lugansku.

Čeští politici na poslední vývoj událostí zareagovali rozporuplně. Zazněly výzvy k izolaci Ruska, nebo vyřazení česko-ruského konsorcia z tendru na dostavbu JE Temelín. Nakolik jsou taková prohlášení na místě?

Velice dobře chápu, že pro Čechy je historicky mimořádně bolestná otázka suverenity. Ale nemělo by se zapomínat na to, že Mnichovskou dohodu uzavřely dva ve své době nejdemokratičtější státy  – Francie a Velká Británie, a byl to  bezesporu úplně stejný zločin jako zničení Pražského jara. Demokratické principy zkrátka ještě automaticky nezaručují úspěch  zahraniční politiky.

Osobně nejsem v žádném případě zastáncem silových řešení a jakýchkoli represálií, sankcí a pokut, pokud jde o jejich uplatnění proti suverénnímu státu. To, co jsem řekl na samém začátku, platí i pro rozhodování v otázce celistvosti Ukrajiny. Ukrajina, Rusko, EU a USA musí společně najít možnosti překonání krize. Vyřazení kteréhokoli ze zúčastněných tohoto procesu povede pouze k dalším konfliktům v budoucnu.

Nyní se hodně hovoří o možnosti uvalení sankcí na Rusko. Nakolik by podle vás byly efektivní?

Politici mluví jako revolucionáři, ale jednají jako pragmatici. Proto silně pochybuji o tom, že EU jen tak lehce vyčlení oněch diskutovaných 20 miliard euro na ukrajinské reformy nebo zavede nějaké zásadní sankce proti Rusku. Když poslanci europarlamentu mluví o zrušení víz, je to úplně stejné jako když nechvalně proslulý šéf Liberálně-demokratické strany Ruska Vladimir Žirinovskij vyzývá spoluobčany k bojkotu zahraničních letovisek a lázní ve prospěch Soči. Je to hra na city úplně stejné skupiny voličů.

Půjčky jistě přijdou, stejně jako podmínky těchto půjček, ale to ještě neřeší tu zásadní věc – Ukrajinci budou muset velice přidat, co se týče práce, a ubrat, co se týče demonstrací. Nakolik jsou politici, kteří se tam teď dostali k moci, schopni vytvořit takové podmínky, aby se lid vrátil „k pluhům a k soustruhům“, to ukáže až čas. A pokud to nedokáží tihle politici, nevyhnutelně je nahradí jiní. Ať už to dopadne jakkoli, sankce proti Rusku by znamenaly pro ukrajinskou (a také evropskou) ekonomiku spíše mínus, než plus.

Nakolik zásadní bude podle vás vliv krize na Ukrajině na česko-ruské obchodní vztahy?

Rusko a Česká republika jsou  velice dobří obchodní partneři a já věřím, že spolupráce se bude dále rozšiřovat. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že nehledě na protiruskou rétoriku v médiích se lidé, kteří se podílejí na společných projektech, dívají do budoucna s optimismem.

Osobně také ne vždy podporuji ruského prezidenta, stejně jako čeští občané Miloše Zemana, ale to nám přece nebrání, abychom usilovali o ekonomický rozkvět naší země a dělali pro to všechno.

Vaše společnost dodává značné objemy produkce na Ukrajinu. Už se nějak v tomto směru projevila tamní krize?

Naše společnost je dodavatelem produkce jak do Ruska, tak i na Ukrajinu, přičemž prodeje do těchto zemí rostou, za rok zhruba o 30 procent v prvním a 20 procent v druhém případě. Je pochopitelné, že jakékoli přitvrzení politiky může ve svém důsledku znamenat ekonomické škody pro naši firmu. Ale já jsem osobně přesvědčen, že zdravý rozum zvítězí, Ukrajina zůstane celistvou, svobodnou a demokratickou zemí a vztahy mezi Českou republikou a Ruskem se budou dále zlepšovat, aby z toho měly prospěch obě strany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Nezaměstnanost vyletí vzhůru, lidé půjdou žebrotou... Hrozí porušení sociálního smíru?

21:17 Oldřich Rambousek: Nezaměstnanost vyletí vzhůru, lidé půjdou žebrotou... Hrozí porušení sociálního smíru?

Není mým zájmem nikoho z vás strašit, jen vám musím říct, co bude, abyste se mohli alespoň trochu př…