Aleksandr Paschaver: Jaderné palivo na Ukrajině - pozitivní příklad reforem

08.10.2015 17:04 | Zprávy

V procesu hospodářské transformace na Ukrajině si stále více uvědomujeme, že nutný základ pro tržní reformy představuje vytváření konkurenčního prostředí. Hospodářské reformy nemohou fungovat v ekonomice ovládané monopoly.

Aleksandr Paschaver: Jaderné palivo na Ukrajině - pozitivní příklad reforem
Foto: World Nuclear Association, Energoatom
Popisek: Jaderné elektrárny na Ukrajině

Jedním z pozitivních příkladů demonopolizace Ukrajiny je rozhodnutí vlády upustit od praxe, kdy se 100 % jaderného paliva nakupovalo od ruského výrobce. I země, které mají technické kapacity na to, aby mohly do svých elektráren dodávat své vlastní palivo, nakupují část paliva z jiných zdrojů, aby na svých trzích zachovaly konkurenční prostředí. Regulátoři jaderného trhu na Ukrajině už pochopili, jaké výhody má tento přístup, zrušili nebezpečný monopol, který na tomto trhu existoval, a vytvořili podmínky pro konkurenční prostředí. Teď budeme nakupovat 7 až 8 % jaderného paliva od společnosti Westinghouse. Ukrajinská energetická společnost Energoatom tak učinila významný krok k demonopolizaci trhu.

V současné době se očekává, že dodávky paliva od společnosti Westinghouse v roce 2016 vzrostou a pokryjí třetinu poptávky ze strany ukrajinských jaderných elektráren. To je významné zlepšení, ale nikoliv rozhodující vítězství nad ruským monopolem. Rusové budou mít i nadále silnou pozici. Zároveň nám ale už nebudou moci diktovat své podmínky. A i kdyby se o to pokusili, naši partneři z Westinghouse budou připraveni nám pomoci a zacelit nebezpečnou mezeru v naší palivové a energetické bilanci. Tak alespoň hovoří ve svých posledních veřejných prohlášeních.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Ukrajina , Paschaver

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.