Aleš Hušák: Za Františkem Zwyrtkem aneb Kondolence za chlapa, s kterým jsem se mohl vrátit do světa, kde platí podaná ruka a nesepisují se smlouvy

8. 2. 2017 11:15

Když odejde člověk, zůstane za ním kus nedefinovaného prázdna, tu větší, tu menší. Za Františkem Zwyrtkem, předsedou hnutí NEZÁVISLÍ není skoro žádné. Politické veřejnosti zůstane vzpomínka na neustále činorodého chlapíka, který si nedal chvíli oddechu, a většinu dne se nezastavil. Jsou mnozí, kteří neví, jak den prožít. U něj to neplatilo.

Aleš Hušák: Za Františkem Zwyrtkem aneb Kondolence za chlapa, s kterým jsem se mohl vrátit do světa, kde platí podaná ruka a nesepisují se smlouvy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Aleš Hušák

Původem z rodiny, která na svých osudech může poskytnout svědectví o staletém soužití několika národů na pomezí hranic naší země, ne úplně dobrovolně havíř, který prožil pod zemí sedmnáct let, a posléze se stal denním sžíravým glosátorem politického dění. Poznal jsem ho v době, kdy jsem se rozhodl vstoupit alespoň zkusmo do politického života a shodou okolností jsem našel jeho.

Nemohl jsem neobdivovat člověka, který stál za politickým životem několika osobností, přičemž sám dokázal zůstávat jakoby stranou, a přitom udržet rozhodující věci pod dohledem. Jeho nekonečná organizační schopnost zajistit zázemí pro mnoho volených zastupitelů, ale i poslanců nebo europoslanců by se mohla vyučovat. To ale nebylo to nejdůležitější. Chci osvědčit, že to byl především chlap s velkým CH, takovým, o jakém se v jedné známé písni říká: „Hodně je mužských, málo je chlapů.“ On jím byl.

Po všech peripetiích vlastního života, jsem měl opět možnost poznat osvěžující závan smysluplnosti konání, kdy jsem se spolu s ním mohl vrátit do světa, kde platí podaná ruka a nesepisují se smlouvy. Uměl správně vsadit a často vyhrát. I když byl mladší, hodně jsem se od něj naučil. Bude mi nekonečně chybět, i když jsme po chodníku života šli spolu vlastně jenom jeden rok, dalo by se říci od bloku ke bloku.

Poznal jsem mnoho a mnoho politiků. František byl z těch, u kterých je mi líto, že je nepoznalo více lidí, a že nakonec neměl ani možnost, aby jeho vlastnosti a schopnosti mohly více sloužit této zemi. Parlamentní listy ztrácí přispěvatele, jehož originální pohled bude scházet. Jeho manželce Janě a jeho dětem posílám upřímnou soustrast.

Zůstali jsem na to tady Františku bez Tebe sami.

Budiž Ti země lehká.

František Zwyrtek

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Akademický senát PřF UP nedoporučuje přijetí navržené novely Statutu UP a Statutu CATRIN

21:56 Petice: Akademický senát PřF UP nedoporučuje přijetí navržené novely Statutu UP a Statutu CATRIN

Výzva senátorům Univerzity Palackého ohledně zřízení vysokoškolského ústavu