Alexander Tolčinský: Dopouští se Polsko na Ukrajincích zrady?

22.01.2015 12:40

Polsko se na Ukrajincích dopouští zrady. Zdá se vám to být poněkud radikální názor? Ale myšlenky na přímé vojenské angažmá Poláků v ukrajinském konfliktu se u našich severních sousedů skutečně objevují.

Alexander Tolčinský: Dopouští se Polsko na Ukrajincích zrady?
Foto: Archiv
Popisek: Polsko
reklama

Nejnověji s nimi přišel bývalý antikomunistický disident Zbygniew Bujak. Podle něj Polsko Ukrajinu zrazuje.

V čem? Z jedné strany podle něj Ukrajinci sledují evropskou podporu Kyjevu, nicméně zároveň s tím probíhá boj Ukrajinců s nepřítelem z Ruska.

A právě tomu by měli Poláci učinit přítrž. Rusko sice stále tvrdí, že žádné jeho jednotky na Ukrajině nepůsobí, nicméně anektovalo Krym.

Na východní Ukrajině by prý měla působit polsko- ukrajinsko-litevská brigáda. Jenže Polsko a Litva jsou členy NATO, a to už by znamenalo přímou vojenskou konfrontaci s Ruskem. Protože jak by Moskva zareagovala na přítomnost zmíněné brigády, není těžké odhadnout.

Když nedávno polská premiérka Ewa Kopaczová navštívila Kyjev, výsledkem byly především hospodářské dohody. Půjčka ve výši 100 milionů euro, dohoda o dodávkách plynu a polského uhlí.

Zdůraznila, že země Evropské unie na rozdíl od informací některých ruských médií nedosáhly shody na zmírnění ekonomických sankcí vůči Rusku.

Přes řečené je postup Polska chápán částí veřejnosti jako jakási netečnost. Spočívá prý v nedostatku představivosti, politické ignorancí a neschopnosti se rázně rozhodnout.

Ukrajina prožívá nejtěžší boje za několik měsíců. Bojuje se o ruiny doněckého letiště. Pokud se ho separatistům podaří za pomoci Moskvy dobýt, všechny dosavadní dohody, zejména ty minské vezmou za své.

To by pravděpodobně vedlo k rozšíření současného konfliktu a další nárůst počtu obětí. A je nutné připomenout, že sympatie polské veřejnosti vůči Ukrajincům spíše klesají. Možná postupně úplně zaniknou. Na Ukrajince se zkrátka zapomene.

Ukrajina potřebuje miliardové pomoci a Polsko nabízí 100 milionů. Vládní ukrajinská armáda by potřebovala dodávky moderních zbrojních systémů, ale většina zemí dodává jen proviant a výstroj.

Co se týče probíhající mobilizace na Ukrajině, považuje ji polský bezpečnostní analytik Piotr Koscinski za nezbytnou. Zároveň se však domnívá, že jednoznačné vojenské vítězství jedné, či druhé strany je málo pravděpodobné a sází na politická jednání za účasti OBSE, Ruska, Ukrajiny, Německa, Francie a separatistů.

Ukrajina je podle Koscinského v tomto ohledu v pasti. Země má obrovské finanční problémy, což komplikuje výcvik a přípravu vojenských záloh. Ale zároveň musí vydávat velké prostředky na záchranu hospodářství. A jak známo, bez peněz se žádná moderní válka nedá vést. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Český rozhlas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za neprodlenou změnu metody plošného testování dětí a zaměstnanců ve školách

21:00 Petice za neprodlenou změnu metody plošného testování dětí a zaměstnanců ve školách

My, níže podepsaní starostové obcí Středočeského kraje a zřizovatelé škol, žádáme o neprodlenou změn…