Minulý týden zveřejnil týdeník Wprost první přepisy nahrávek vrcholných polských politiků, pořízených tajně ve varšavské restauraci Sova a přátelé. I když premiér Tusk tvrdil, že nehodlá vyvozovat žádné personální důsledky, nakonec požádal Sejm o vyslovení důvěry.
V noci na čtvrtek poté 237 ze 460 jeho poslanců současnou koalici, kterou tvoří Tuskova Občanská platforma a Polská lidová strana, podpořilo. Tusk má tak důvěru, kterou požadoval především jako zástupce Polska na nadcházejícím summitu Evropské unie.
Nebezpečí ale trvá. Lidovci totiž požadují, aby do konce léta vyšetřovatelé objasnili, za jakých okolností k odposlechům došlo a kdo za nimi stojí. Jde totiž o vážný útok na bezpečnost státu. Odposloucháván byl mimo jiné guvernér Polské národní banky Marek Belka.
Ten ministrovi vnitra Sienkiewiczowi sliboval podporu banky při financování schodku státního rozpočtu příští rok před volbami výměnou za odvolání někdejšího ministra financí Rostowského. To se také stalo. Rostowski byl zase odposloucháván během rozhovoru s ministrem zahraničí Radkem Sikorskim.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ČRo , odposlechy , Tusk , Tolčinský Polsko
autor: rozhlas.cz
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.