Alexander Tolčinský: Stane se Bělorusko monarchií?

03.07.2012 18:42 | Zprávy

Možná ten vtip znáte, možná ne. Jeho podstata je následující. Potkají se dva Bělorusové. Jeden říká: „co myslíš, bude Lukašenko znovu kandidovat na prezidenta?“ „Určitě ne,“ odpovídá druhý. „Proč myslíš?“ ptá se první. „Příští týden má přece korunovaci,“ zakončuje druhý.

Alexander Tolčinský: Stane se Bělorusko monarchií?
Foto: Archiv
Popisek: Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko

Tento vtip koloval v Bělorusku už v roce 2010, tedy před volbami minulými, které Lukašenko vyhrál údajně díky podvodům při sčítání lístků ziskem 80 procent hlasů voličů. Když v ulicích Minsku protestovalo několik tisíc lidí proti zfalšování voleb, bylo shromáždění brutálně potlačeno. Přes šest stovek účastníků, včetně několika Lukašenkových protikandidátů skončilo ve vězení. Někteří z nich byli po několika měsících propuštěni na svobodu. V nedávné minulosti to byl opoziční předák Andrej Sannikau, když Lukašenko vyhověl jeho žádosti o milost, kterou ale podle opozice vězeň podepsal pod nátlakem KGB.

To se v budoucnu už nemusí opakovat. Prezidentovi zcela loajální dolní komora parlamentu totiž schválila nový zákon o amnestii. Ne jeho základě bude nyní propuštěno na 2800 osob. Zřejmě se ale nebude týkat osob odsouzených za organizování protestů a ani politických vězňů. V Bělorusku přitom vše funguje tak, že vězeň může být propuštěna rozhodnutím jediné osoby, která jen podepíše dekret. Nejznámějšími politickými vězni jsou v této chvíli bývalý prezidentský kandidát Mikola Statkiewicz, nebo šéf Centra lidských práv Wiasna Aleš Bialacki.

„Větší štěstí“ měl Andrej Poczobut, dopisovatel polského deníku Gazeta Wyborcza z běloruského města Grodno. Ten byl zatčen za údajnou pomluvu prezidenta Alexandra Lukašenka. Včera byl propuštěn po deseti dnech opět na základě dekretu, který podepsala jediná osoba. Text je údajně shodný s dokumentem, který obdržel při zatčení. Někdo prý jen vyměnil hlavičku v úvodu.

Tentokrát se však nezdá, že by byl Poczobut vyšetřován kvůli novinářské činnosti. Jde spíše o úder proti státem neuznané Nejvyšší radě svazu Poláků v Bělorusku, která je Minsku již po měsíce trnem v oku a které je Poczobut členem. Další možností je, že byl Poczobut uvolněn po nátlaku z Evropské unie, která má s Minskem komplikované vztahy. Právě kvůli porušování lidských práv v Bělorusku. Situace se vyhrotila v březnu tohoto roku, kdy Bělorusko dokonce požádalo velvyslance členských zemí Evropské unie, aby odjeli ze země do svých států na konzultace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Dukovany

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. Jak to vidíte vy? Řeší se vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…