Aliance pro otevřené vzdělávání: Psaním Wikipedie si na sebe studenti pletou bič

16.09.2016 15:14

Pro mnohé žáky a studenty je psaní článku na Wikipedii jejich první publikační činností, kdy svůj text či závěry předkládají veřejnosti. Musí důkladněji zacházet se zdroji či jsou nuceni opakovaně číst a upravovat text, aby byl výstižný a srozumitelný.

Aliance pro otevřené vzdělávání: Psaním Wikipedie si na sebe studenti pletou bič
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná učebna

Práce s Wikipedií dává školnímu úkolu nový rozměr, ať už se jedná o úpravy, aktualizace, vkládání fotografií či překlad nebo přímo napsání nového článku. Nejde jen o splnění požadavků učitele, ale o vytváření obsahu, který bude sloužit veřejnosti. Studenti používáním wiki systému posilují digitální gramotnost, jsou nuceni přesněji pracovat se zdroji i citacemi a především kultivovat text.

Zveřejňováním článků a editací hesel na Wikipedii se studenti učí především vysvětlovat složité věci jednoduchým způsobem a přebírají za svou práci zodpovědnost. “Studenti si prohlubují nejen odborné znalosti, ale také jazykové dovednosti, jako je jasné vyjadřování, schopnost formulovat srozumitelnou větu nebo cit pro jednoduchost a jednoznačnost. Studenti také získávají přístup ke kvalitním otevřeným zdrojům, učí se informace filtrovat a správně citovat,” říká učitel Karel Drbal z katedry buněčné biologie Přírodovědecké fakulty UK.

Ukázky článků, které vytvořili studenti:

Katedrála svaté Alžběty v Košicích
Akce pro klima
Keelingova křivka

Tvorba či úpravy hesel na Wikipedii jsou zatím spíše aktivitou vysokoškoláků, drobné aktualizace však zvládají i žáci základních a středních škol. “Práce s Wikipedií je v souladu s cíli Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020. Navíc články na Wikipedii jsou pod otevřenou licencí Creative Commons, která umožňuje text měnit a kombinovat ho s dalšími materiály. Umožňuje i další šíření, případně využití pro komerční účely. Je to nejotevřenější přístup v šíření vzdělávacích zdrojů,” sděluje koordinátorka projektu Otevřené vzdělávání Tamara Kováčová z EDUin.

Na podporu práce s Wikipedií proto její správci vedou od letošního září projekt Uč (s) Wiki, který je zaměřený na základní a střední školy. Pro vysokoškoláky již od roku 2011 běží projekt Studenti píší Wikipedii. Instruktážní video o vytváření článků na Wikipedii najdete zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…