Veřejný ochránce práv má za úkol chránit osoby před protiprávním či jinak nesprávným jednáním úřadů a dalších institucí nebo před jejich nečinností. Má rovněž usilovat o respektování základních práv osob, které jsou omezovány na svobodě, a přispívá také k prosazování práva na rovné zacházení. K této činnosti sice zákon ochránci nesvěřuje rozsáhlé pravomoci. Přisuzuje mu však atributy, které této instituci dávají vážnost, důstojnost a přirozenou autoritu.
Zákon staví veřejného ochránce práv mimo politiku a politické zájmy – ať už jde o požadavky na osobnost veřejného ochránce práv, způsob jeho volby, ale také tím, že z jeho působnosti zcela vylučuje politické rozhodování.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…