Na tenhle film jsem si vzpomněl před dvěma lety i letos, kdy jsme se seznamovali s výsledky komunálních a senátních voleb. V roce 2012 první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek optimisticky konstatoval, že jde o úspěch jeho strany, která se usadila v regionálních strukturách, Stranu tehdy volilo 6,6% voličů, do Senátu se dostali dva topkaři. Situace se opakovala, ale do Senátu se nedostal nikdo.
Neúspěch TOP 09 není překvapením. Po parlamentních volbách 2010 se o ní jako o Věcích veřejných psalo jako o stranách na jedno použití. Véčkaři s odštěpeným LIDEM už tuto prognózu naplnili, TOP 09 k tomu spějí. Karel Schwarzenberg proto slibuje reformu. Nejdřív se ale musí kriticky vypořádat s vládním dědictvím. Politici TOP 09 měli v pravicové koaliční vládě ministerstvo zahraničí, práce a sociální věcí, zdravotnictví, kulturu a hlavně financí. Většina lidí byla přesvědčena, ž e je spravovali nekompetentně.
Samotnému Schwarzenbergovi se nepodařilo zabránit jak schismatu existence dvou státních tajemníků pro EU, tak tří zahraničních politik. Jeho prestiž utrpěla porážkou v prezidentských volbách. Ministru zdravotnictví Leošovi Hegerovi se reformní úsilí ve střetu s lékaři vymklo. Jiří Besser se s ministerstvem kultury musel rozejít a jeho nástupkyně Alena Hanáková nepotvrzovala Kalouskovo přesvědčení, že jeho strana je personálně na vysoké úrovni. Z ministerského postu se po debaklu se sociálními kartami odporoučel i Jaromír Drábek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.