Bohumil Pečinka: Pozor na ten zákon!

14.05.2014 8:53 | Zprávy

My novináři máme v oblibě takové hraniční výrazy jako fatální, klíčový, zlomový, být na křižovatce, v pasti nebo v bludném kruhu. Když pak skutečně nastane popisovaná situace, zůstane to na okraji zájmu, anebo nám tu naléhavost nikdo nevěří. Tak je tomu i s novým zákonem o státním zastupitelství, který nedávno svými připomínkami posvětilo Nejvyšší státní zastupitelství.

Bohumil Pečinka: Pozor na ten zákon!
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Typické pro dnešní politickou situaci je, že si nikdo moc nevšiml dvacátého výročí přeměny někdejší prokuratury na státní zastupitelství. V lednu 1994 šlo o absolutní zlom ve vývoji české justice, protože byl opuštěn sovětský model širokospektrální státní žaloby, řízené přísně monokraticky, kde byl generální prokurátor obdařen monarchistickými pravomocemi typu možnost zasahovat do živých případů a obracet směr jejich vyšetřování.

Vycházelo to z komunistického vidění justice, kde možná formálně na vrcholku pyramidy byly soudy, ale ve skutečnosti fakticky hlavní justiční orgán byla prokuratura, od jejíž „dobře míněných doporučení“ se soudci příliš neodkláněli. Nehledě na to, že prokuratura byla daleko více pod politickým vlivem, přesněji řečeno její vrcholní reprezentanti byli politiky svého druhu.

Závidím státní zastupitelství

Před více než dvaceti lety přišel tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Novák s odlišným konceptem, založeným na vnitřně decentralizovaném státním zastupitelství, s velkou mírou nezávislosti jednotlivých složek, přičemž Nejvyšší státní zastupitelství (a nejvyšší státní zástupce) mohou dohlížet jen na věci o jeden stupeň nižší (tedy na vrchní státní zastupitelství) a jinak plní spíš metodickou a koordinační roli.

Tento model rozpracoval do podoby zákona zkušený právní odborník, profesor Zoulík. Zpočátku se to setkalo s obrovským odporem bývalých funkcionářů prokuratury, obzvláště těch vojenských, kteří ze dne na den ztratili „roli bohů“ v justičním systému, na něž si v minulosti tak rádi hráli.

Když se na podzim 2013 konala v moravských Čejkovicích konference o politice a justici v českých zemích a na Slovensku, vystoupil zde také slovenský exministr spravedlnosti a vnitra Daniel Lipšic, který barvitě popsal vady uzavřeného systému slovenské prokuratury a na závěr řekl, že Čechům závidí koncepci státního zastupitelství.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: pravybreh.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Musíme stavět rychleji, levněji a chytřeji

Souhlasím s vámi, ale nezapomněl jste taky na jednu důležitou věc a tou je kvalita? Proč jsou u nás silnice a mnohdy i dálnice v tak hrozném stavu? A k té rychlosti, do teď jsem nepochopil, proč u nás výstavba tak dlouho trvá? Vždyť nejsme schopni ani dodržet původní termíny - viz třeba dálnice do P...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Herman: Berijovy deníky

9:44 Pavel Herman: Berijovy deníky

Tak za prvé kniha obsahuje jen stopové množství Berijových deníků, korýšů a ryb, takže zbytek jsou j…