Český hydrometeorologický ústav: Derecho není u nás žádnou novinkou

07.07.2017 9:09 | Zprávy

Předpovědní modely už s několikadenním předstihem slibovaly možnost výskytu silného nárazového větru spojeného s bouřkovými systémy večer 22. a v noci na 23. června. Jelikož se předpověď v tomto ohledu velmi dobře naplnila, byla po bouřkách s mnoha nahlášenými škodami větrem podrobněji prostudována data o nárazech větru a škodách větrem hlášených do evropské databáze ESWD. Z výsledku šetření jasně vyplynulo, že Českem prošla hned dvě tzv. derecha. Následně zveřejněná krátká informace, i s přiloženou předběžnou mapou, se rozšířila dále po internetu, doplněná nepravdivou informací, že tento jev se tu dříve nevyskytoval. Pojďme se tedy podívat na to, co to je to derecho a jestli tu jde opravdu o jev tak vzácný, nebo dokonce nově se vyskytující.

Český hydrometeorologický ústav: Derecho není u nás žádnou novinkou
Foto: pixabay.com
Popisek: Rozmary počasí - ilustrační foto

Derecho [derečo] (pl. derecha [dereča]) je slovo původem ze španělštiny, kterým označujeme větrný jev, někdy doprovázející větší silné bouřkové systémy. Není žádným dalším druhem bouřkového systému, jak se někdy mylně tvrdí. V podstatě jde o větrnou bouři způsobenou rychle postupujícím bouřkovým systémem, který existuje po delší dobu a může tak zasáhnout území vícero států. S tím souvisí i definice jevu derecho. Abychom mohli hovořit o derechu je nutné, aby četné škody větrem a/nebo změřené nárazy větru alespoň 25 m/s (cca 90 km/h) zasáhly oblast v pásu alespoň 400 km dlouhém a působil je skutečně jeden, rychle postupující bouřkový systém. V závislosti na výskytu lokálně extrémnějších škod pak můžeme derecha dělit na slabá(low-end), středně silná(moderate) a silná(high-end). Naše dvě derecha z 22. — 23. 6.2017 prozatím spadají do kategorie slabých, ač u německo-české bouře(v mapě jako derecho A) je velmi reálná možnost, že po dalším doplnění dat bude přehodnoceno na středně silné derecho. Nebezpečnost derech nespočívá ale jen v tom, že působí silné nárazy větru na velké ploše, ale i v tom, že se v nich vyskytují i shluky tzv. downburstů, které mohou působit lokálně až katastrofální škody. Ty pak mohou být intenzitou srovnatelné se silným tornádem.
(Downburst je jev, kdy se na zem z bouřkového oblaku propadne jakási obrovská bublina chladnějšího vzduchu s deštěm a kroupami a při svém dopadu na zem se tento chladnější vzduch rozlije velmi rychle do stran, zejména pak ve směru pohybu bouře. Jde o jakési lokální a přechodné zesílení tzv. downdraftu, což je sestupný proud studeného vzduchu v bouřkové buňce.)
Downbursty v takových shlucích mohou vypadávat jeden za druhým. A protože na čele vzduchu, z nich se rozlévajícího, vzniká až extrémní vítr, mohou působit výrazné polomy a devastaci staveb v pásu širokém stovky metrů až několik km a dlouhém kilometry až desítky kilometrů, kde jsou škody ještě výraznější než v okolí. Aby toho nebylo málo, tak derechům mohou předcházet, nebo být i jejich součástí, i tzv. supercely, druh bouří, který je schopný působit až extrémní krupobití a tornáda. I takové případy jsme u nás už zaznamenali.

Výskyt derech v minulosti a současnosti

Ač jsou derecha jevem, jehož výskyt je dlouho prokázaný na území USA, tak se ještě před 10-15 lety nevědělo a trochu i pochybovalo, jestli se vyskytují jinde ve světe. Situace se začala měnit kolem roku 2005, kdy byly publikovány první případy prokázaných derech v rámci Evropy a v letech 2007-2009 byla potvrzena jak zimní, tak letní derecha i v rámci ČR. Následný průzkum historických dat ukázal, že případy silných derech u nás lze dohledat i v 80. letech 20. století, kdy se vyskytla některá opravdu mimořádně silná derecha a nebo například i v roce 1929, kdy derecho zpustošilo velkou část jižního Německa, Čech a Moravy a vyžádalo si téměř 60 obětí na životech a stovky zraněných. Poslední roky se s přibývajícími zpracovanými případy z minulosti a zmapovanými aktuálními případy ukazuje, že jde o jev, který je i zde ve střední Evropě nejen přirozený, ale téměř srovnatelně častý, jako v USA. Pokud nevěříte, stačí si vzpomenout na silné bouřky s ničivým větrem například z 21. června, následně i 10. a 21. července 2002, větrnou bouři doprovázející bouřky 29. července 2005 na západě a severozápadě Čech, případně i bouřky na studené frontě cyklon Kyrill a Emma v letech 2007 a 2008, situaci z 25. června 2008, 23. července 2009 a nebo tři ničivé bouře krátce po sobě na přelomu července a srpna 2013, kde ještě čtvrtá zasáhlo sousední Rakousko. Všechny zmíněné bouře byly derecha a mnohá ze zmíněných dokonce silná derecha. Ukázalo se tedy, že i nás se tento jev vyskytuje a to průměrně v počtu 1-2 případy ročně a jen mu až do nedávna nikdo nevěnoval zaslouženou pozornost. Situace se však změnila a snad nám lepší pochopení podmínek, vedoucích k výskytu derech, ale i porozumění jejich fungování a vývoji v našich podmínkách, pomůže už v blízké budoucnosti zlepšit možnosti varování před nimi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ČHMÚ , déšť , počasí , vítr , derecho

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…