O případu Informovala všechna hlavní zpravodajská média, mnoho lidí dojal, odborníky vyprovokoval k novým otázkám. Jakým způsobem gravidní nemocnou léčit? Které medikamenty lze či nelze použít? Takto jsme se zamýšleli v Nemocničních listech č. 1/2016. V následujícím rozhovoru se dozvíte, jak na tento případ s více než ročním odstupem vzpomíná MUDr. Dagmar Seidlová, Ph.D., primářka II. Anesteziologicko-resuscitačního oddělení, kde pacientka ležela tři měsíce.
V jakém stavu jste pacientku přijali na Vaše oddělení?
Pacientka byla na II. ARO přeložena v hlubokém kómatu – vegetativním stavu označovaném jako tzv. coma vigile, kdy nereagovala na zevní podněty. Dýchala spontánně, nebyla schopna žvýkat ani polykat – potravu přijímala pomocí sondy. V té době byla ve 24. týdnu těhotenství.
Přes jaká oddělení prošla?
Po dopravní nehodě byla zdravotnickou záchrannou službou přivezena na Oddělení urgentního příjmu, kde byla vyšetřena, zajištěna a ošetřena. Bylo zjištěno závažné poranění mozku a krční páteře s poškozením míchy. Komplexní resuscitační péče jí byla poskytována na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Brno. Po měsíci, tj. ve 24. týdnu těhotenství, což je považováno za dobu, kdy dítě může přežít, byla přeložena k nám na II. ARO na Obilní trh. Součástí tohoto pracoviště je Perinatologické centrum věnující se péči o extrémně nedonošené novorozence.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV