Daniel Raus: Evropská vlajka na Pražském hradě

06.04.2013 9:22

Ve středu zavlála na Pražském hradě zástava Evropské unie. Prezident Miloš Zeman tak splnil slib, který dal v předvolební kampani. Symbolický akt má svoje příznivce i odpůrce. Ti mimochodem dávali nesouhlas už během ceremoniálu hlasitě najevo. Řeč symbolů je ale výmluvná.

Daniel Raus: Evropská vlajka na Pražském hradě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Hradě zavlála vlajka EU za účasti Zemana a Barrosa

K podstatě člověka patří schopnost být nositelem různých identit. Je současně manželem, synem i otcem – a vzájemně se to nevylučuje. Může být Čechem, Evropanem, Sparťanem či Slávistou, a vůbec nevadí, že je současně katolíkem, buddhistou nebo členem židovské obce, a k tomu po večerech předsedá místní buňce nějaké partaje. Globalizace všechno ještě umocňuje a přeje lidem, kteří jsou v různých identitách jako ryby ve vodě.  

Tento týden byla na Pražském hradě vztyčena vlajka Evropské unie. Euroskeptici z toho mají bolení břicha, eurooptimisté radostnou euforii. Jedni si totiž myslí, že (mnohdy uměle prosazované) sbližování evropských států je špatná zpráva, druzí v něm vidí světlou budoucnost. Podstatná je ale jiná otázka. Nakolik dokážeme být současně Čechy i Evropany. Je totiž rozdíl, zda se v nás různé identity perou, nebo zda je držíme v harmonii.  

Vlajka Evropské unie má zajímavou symboliku. Dvanáctero hvězd na modrém podkladu je motiv dostatečně obecný, aby se v něm daly najít různé významy, od tajemné ženy s dvanácti hvězdami v biblické knize Zjevení, přes dvanáct měsíců či apoštolů na orloji, až po počet znamení zvěrokruhu. Autor se prý nechal inspirovat právě biblickými motivy. A tak se stalo, že vlajka unie vyjadřuje náboženské kořeny kontinentu, když už byla jakákoliv zmínka o Bohu v oficiálních dokumentech odmítnuta.  

Američané to mají trochu jinak. V dobách nejtěžšího boje proti ateistickému komunismu si napsali na bankovky „V Boha doufáme“. A po letech sledovali, jak se komunistický systém hospodářsky hroutí, zatímco Západ prosperuje. Možná by nebylo od věci vzít z toho poučení a napsat cosi podobného na české bankovky. Třeba jednoduché „Nepokradeš“.  

Každopádně, ať už jsme euroskeptici nebo eurooptimisté, ať věříme v budoucnost zdejší integrace nebo o ní pochybujeme, podstatné je, že do Evropy patříme. Že naše česká identita není s tou evropskou na nože. Onen biblický boj z dvanácté kapitoly knihy Zjevení je totiž o něčem úplně jiném. Ostatně, stojí za přečtení.  

Na vlnách Radiožurnálu to doporučuje Daniel Raus.

Komentář zazněl v pořadu Názory a argumenty na Českém rozhlase Plus. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…