Bolivijský prezident Morales se jak na domácí půdě, tak ve světě řadí k prominentním lídrům, kteří se vehementně staví proti regionální a světové hegemonii Spojených států a před neoliberální doktrínou volného trhu preferují ekonomiku socialistickou.
Kandidát vládnoucí strany Hnutí za socialismus (MAS) po rychlém sečtení odevzdaných voličských hlasů s 61 procenty porazil svého nejbližšího rivala Samuela Doriu Medina, jenž získal 24 procent. Vzhledem k faktu, že Morales se prezidentského úřadu poprvé ujal už před osmi lety, lze hovořit o jeho volebním triumfu.
Důvody popularity bolivijského prezidenta jsou nicméně nasnadě. Bolívie dlouhodobě patřila k nejchudším zemím latinskoamerického regionu. Byla obdobně jako sousední státy sužována proamerickými diktaturami, puči a politickou labilitou obecně. Charismatický „domorodý farmář“ počínaje rokem 2006 investoval výnosy z těžby zemního plynu a ropy do sociálních programů, školství, zdravotnictví, dále pak do oprav poničené a předchozími vládami zanedbávané infrastruktury.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas