Daniel Veselý: Řecká vláda se přes těžkosti snaží plnit sliby dané voličům

02.03.2015 21:16 | Zprávy

Tolik údivu, že se Řekové rozhodli ve volbách dát většinový hlas levicovému uskupení Syriza, není na místě.

Daniel Veselý: Řecká vláda se přes těžkosti snaží plnit sliby dané voličům
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Řecko totiž v uplynulých několika letech zažilo tíhu „úsporných opatření“ na vlastních bedrech, kdy HDP poklesl o čtvrtinu a dluh zákonitě narostl, a zvolilo si logicky vládu, jež slíbila, že tomuto trendu učiní přítrž.

Řada českých novinářů dává ostentativně najevo nevoli vůči nové řecké vládě, protože ta údajně nechápe zodpovědnost za splácení legitimních dluhů, ale i proto, že jde o „ultralevicovou vládu“, jak v Mladé frontě Dnes píše Luboš Palata.

Není důvod takto Tsiprasův kabinet označovat, neboť představitelé Syrizy ani v předvolební kampani neslibovali opuštění eurozóny ani odepsání dluhu, ale jeho restrukturalizaci. 

Také skutečnost, že se na hospodářsky zdevastovaném Řecku v první řadě podepsaly rozsáhlé daňové úniky těch nejbohatších, neuvěřitelné výdaje na zbrojení nezodpovědných řeckých vlád či zákulisní machinace investiční korporace Goldman Sachs, a nikoliv dojná kráva v podobě přebujelého sociálního státu pro lenochy, by neměla upadnout v zapomnění.

Stávající stav vyjednávání řecké vlády s trojkou, nově „evropskými a mezinárodními institucemi a partnery“, podle některých hlasů představuje prohru pro Tsiprasovy a Varufakisovy nesmyslné požadavky a vize, nicméně při podrobnějším pohledu zjistíme, že celá záležitost je, jak už tomu bývá, poněkud složitější.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: rozhlas.cz

Bc. Martin Bednář, MBA. byl položen dotaz

A co celkové snížení hranice odpovědnosti u mladistvých?

Vzhledem k tomu, čeho se třeba náctiletí kolikrát dopouští, nebylo by na místě, aby se snížila hranice trestně právní odpovědnosti třeba právě na 16? Pak ať i volí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Kdo se ujme Ministerstva spravedlnosti?

12:26 Zdeněk Jemelík: Kdo se ujme Ministerstva spravedlnosti?

Marně hledám jednoslovný překlad a výklad španělského pojmu „machismo“, odvozeného od „macho“= samec…